حذف Co2 موجود در هوا به کمک فناوری نوین در بخش تولید بتن( قسمت اول)


سالار تیموری خرداد ۲۹, ۱۴۰۰ 12 دقیقه مطالعه
iOS 14

حذف Co2 موجود در هوا به کمک فناوری نوین در تولید بتن

   شرکت Carbicrete که یکی از شرکت های بزرگ در حوزه تولید سیمان و بتن می باشد برای اولین بار در سال های اخیر اعلام کرده:
ما به عنوان فعال صنعت سیمان و بتن میزان انتشار Co2 را کاهش می دهیم
   شرکت Carbicrete روشی موثری را برای کاهش انتشار Co2 توسعه داده است و ادعا می کند این روش می تواند از انتشار مقدار بیشتری از Co2 به سمت جو زمین جلوگیری کند.
   در این فناوری از سیمان مبتنی بر کلسیم که ماده اصلی در بتن سازی سنتی را تشکیل می دهد استفاده می شود.
   این فناوری به تنهایی می تواند جلوی انتشار ۸ درصد ازکل Co2 منتشر شده در جهان را کاهش دهد.به بتن ساخته شده با این روش بتن کربن منفی می گویند.

   مدیرعامل شرکت Carbicrete ، کریس استرن(Chris Stern) در مصاحبه ای که با مجله Dezeen داشت گفت:

این میزان از Co2 که در فرایند تولید به روش فناوری ما منتشر می شود بسیار کمتر از روش های سنتی است

 ما در فرایند تولید بلوک بتنی مقداری Co2 به داخل آن تزریق می کنیم.

   بتن این قابلیت را دارد که به صورت دائمی کربن را در خود نگه دارد
   شرکت Carbicrete یکی از شرکت هایی است که همیشه فعالیت هایی برای یافتن راه حل های تولید بتن با هدف کاهش میزان Co2 یا تقریبا حذف Co2 دارد که امروزه به یکی از این روش های نوین و موفق دست یافته است.
Palettes of CMUs made by Carbicrete    در فناوری شرکت Carbicrete، زباله های تولیدی در صنعت فولاد با نام سرباره (Slag) به همراه Co2 تولیدی در سایر کارخانه های صنعتی جمع آوری و ترکیب می شوند تا برای مصرف در این سیستم آماده شوند چرا که در غیر این صورت Co2 تولیدی آن ها وارد جو زمین خواهد شد.

آقای استرن افزود :

 ما آن ها را (Co2) را از کارخانه ها جمع آوری می کنیم و سپس با تزریق آن ها داخل بتن برای همیشه از آن خلاص می شویم.

   در طی این فرایند، مقدار CO2 بیشتری به ساختار بتن تزریق می شود تا حدی که بتن از مقدار کربن اشباع شود و این خود باعث کاهش انتشار CO2 در جو زمین می شود.
   از فن آوری شرکت Carbicrete می توان برای ایجاد واحدهای تولید بتن کربن منفی استفاده کرد.
   با این حال ، موفقیت این فرآیند در کاهش میزان Co2 موجود در جو به میزان گازهای گلخانه ای تولید شده توسط سایر صنایع نیز بستگی دارد ، بنابراین به جای تمرکز بر حذف انتشار Co2 به جو، سعی بر این شده تا میزان CO2 اضافی موجود در جو را کاهش دهد
   با توجه به مقرون به صرفه تر بودن دریافت گاز دی اکسید کربن از جو زمین به وسیله سیستم جذب مستقیم از هوا (DAC) نسبت به تجهیز و ذخیره Co2 تولیدی توسط صنایع ، تهیه بتن به وسیله این فناوری می تواند نقش مهمی در کاهش غلظت کربن موجود در اتمسفر داشته باشد.

آقای استرن در ادامه صحبت هایش افزود :

ما خیلی خوشحال هستیم که آن (CO2)را از طریق سیستم DAC و از جو زمین دریافت می کنیم.

البته این فقط ما نیستیم که از این روش جذب و ذخیره استفاده می کنیم اما مطمئناً ما ازموقعیت خوبی نسبت به سایر همکاران برخوردار هستیم.

   این فناوری می تواند سالانه صدها مگاتن از  Co2منتشر شده در جو زمین را از بین ببرد
   شرکت Carbicrete که در از سال ۲۰۱۶ فعالیت خود را شروع کرده است، با ارائه مجوز به تولیدکنندگان بتن اجازه بهره برداری از فناوری خود را می دهد تا آنان نیز بتوانند از این فناوری سبز در واحدهای تولید بتن ،واحد های تولید دیوار های پیش ساخته بتنی(CMU) استفاده کنند.
   این شرکت درهمکاری با تولید کننده های بزرگ شهر کبک همچون پاسیو دراموند ، قدرت خط تولید دیوار بتنی پیش ساخته خود را به ۲۵۰۰۰ عدد در روز رساند و این در حالی بود که اولین ساختمان با استفاده از این مصالح تولید شده در ابتدای سال ۲۰۱۷ در کانادا ساخته شد.

آقای استرن توضیح داد:

ما می توانیم سالانه مگاتون ها از CO2 تولیدی توسط صنعت سیمان را مصرف کرده و با جلوگیری از انتشار آن به جو زمین از آن مراقبت کنیم.

   آقای استرن همچنین معتقد است با گسترش و بهبود این فناوری می توان به کاهش ۲/۲ میلیارد تن CO2 تولیدی، که هر ساله توسط صنعت سیمان تولید می شود ، کمک شایانی کرد.

فرآیندی بزرگ که با کاهش مصرف سیمان نیز همراه است

   فناوری شرکتCarbicrete  نیاز به مصرف سیمان در بتن سازی را نیز کاهش می دهد.
   سیمان ماده ای است که ۱۲ درصد بتن را تشکیل می دهد و وظیفه آن استحکام بخشی و اتصال سایر مواد تشکیل دهنده را به هم می باشد.
 معمولا در تولید سیمان ، کربنات کلسیم (که معمولاً به شکل سنگ آهک می باشد) تا حدود ۱۴۸۰ درجه سانتیگراد حرارت داده می شود تا اکسید کلسیم موجود در آن استخراج شود.
   در این فرآیند، Co2 که ۴۰ درصد از جرم سنگ آهک را تشکیل می دهد ،به سمت جو زمین آزاد می شود. همچنین در فرآیند تولید انرژی لازم برای این عملیات که نیز معمولاً به وسیله احتراق سوخت های فسیلی انجام می پذیرد، باعث انتشارهای Co2 اضافی  نیز می شود.
   این شرکت به عنوان یک محصول جایگزین ، از یک محصول جانبی که نوعی زباله حاصل از فرآیند تولید فولاد به نام سرباره (Slag) می باشد استفاده می کند که حاوی اکسید کلسیم است.
   در تولید بتن به روش سنتی ، سیمان با آب ترکیب می شود و این باعث می شود  تا کلسیم موجود با Co2 هوای اطراف خود واکنش  داده و دوباره آن را به کربنات کلسیم تقویت شده تبدیل کند.
   درفناوری شرکت Carbicrete ، اکسید کلسیم با Co2 تهیه شده از جو زمین و کارخانه های صنعتی ترکیب می شود.
   فرایند ترکیب سیمان با آب و تزریقCo2  به داخل آن که نوعی پخت بتن نیز محسوب می شود باعث ایجاد کربنات کلسیم شده که به تقویت بتن کمک شایانی می کند.

آقای استرن توضیح داد:

در واقع ما همان کار هیدراتاسیون(تزریق آب) را در تولید بتن انجام می دهیم

ترکیب شیمیایی بلوک بتونی که ما درست می کنیم دقیقاً مشابه بلوک بتونی معمولی است اما برای رسیدن به هدف نهایی راه دیگری را طی می کنیم.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*