خانه های هوشمند؟آنچه که باید بدانیم


کوروس زنبوری خرداد ۱۳, ۱۴۰۰ 15 دقیقه مطالعه
iOS 14

خانه هوشمند​ (Smart Home)

با رشد جمعیت در جهان ، تقاضا برای انرژی به طور مداوم افزایش می یابد. شبکه های برق فعلی دهه ها پیش ساخته شده اند و علی رغم اینکه مرتباً به روز می شوند ، توانایی آنها در تحقق نیازهای آینده نامشخص است. ذخایر موجود سوخت های فسیلی محدود بوده و باعث انتشارگازهای مضر میشود و پیامدهای اجتماعی و زیست محیطی آن اجتناب ناپذیر است. نتیجه این وضعیت فعلی انتقال شبکه متمرکز سنتی به سمت سیستم تولید انرژی ترکیبی توزیع شده است که به شدت به منابع انرژی تجدید پذیر مانند سیستم های بادی و خورشیدی،  زیست توده ، پیل های سوختی و قدرت جزر و مد وابسطه است.

شبکه هوشمند ( Smart Grid )

   شبکه هوشمند ( Smart Grid ) مفهومی است که به منظور دستیابی به تولید و مصرف انرژی کارآمد و هوشمند ، فن آوری های ارتباطی و اطلاعاتی (ICT) را با سیستم های شبکه برق ادغام می کند.
برای مشاهده نحوه عملکرد شبکه هوشمند به سایت مرکز مطالعات اتحادیه اروپا مراجعه فرمایید.
   مشخصه آن جریان دو طرفه برق و اطلاعات است. رویکردهای موجود در شبکه هوشمند شامل راه حل های جدیدی است که می تواند از شبکه برق موجود به منظور کاهش یا از بین بردن خاموشی ، افت ولتاژ و اضافه بار استفاده کند. از آنجا که تقاضای بار در شرایط بحرانی کاهش می یابد ، می توان از خدمات سودمند بهره مند شد. اگر تقاضا از کل تولید بیشتر باشد ، این سیستم ها می توانند از خرابی شبکه یا خاموشی عمده جلوگیری کرده و قابلیت اطمینان ، کیفیت ، امنیت و ایمنی شبکه برق را افزایش دهند.
   راه حل های شبکه هوشمند را می توان در هر قسمت از شبکه اعمال کرد: تولید ، انتقال و توزیع. اخیراً ، قسمت چهارم شبکه هوشمند ، یعنی خانه هوشمند( Smart Home ) به یک مسیر اصلی و علاقه به کاربرد در شبکه هوشمند تبدیل شده است.

فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)

   خانه هوشمند به استفاده از ICT در کنترل خانه اشاره دارد ، از وسایل کنترل کننده گرفته تا اتوماسیون ویژگی های خانه (پنجره ها ، روشنایی، گرمایش و سرمایش، آبیاری محوطه و  …).
   یکی از عناصر اصلی خانه هوشمند استفاده از الگوریتم های زمانبندی برق هوشمند است که به شما توانایی انتخاب بهینه و پیشینی در مورد نحوه مصرف برق به منظور کاهش مصرف انرژی را در اختیار ساکنان قرار می دهد. اصطلاح دیگری که معمولاً به کار می رود اتوماسیون خانه هوشمند یا خانه است.
   ترکیبی از فناوری های اطلاعاتی و سیستم های پیشرفته ارتباطی و سنجش ، انواع مختلفی از کاربردهای بالقوه را ایجاد می کند. مفاهیم پیشرفته جدید ، مانند محاسبات فراگیر ، که در آن محاسبات در همه جا و هر مکان ظاهر می شوند ، پتانسیل عظیمی را برای کاربرد در شبکه های هوشمند ایجاد می کند. دستگاه ها یا اشیای هوشمند ، با قابلیت ارتباط و محاسبه ، از گره های حسگر ساده گرفته تا لوازم خانگی و تلفن های هوشمند پیچیده در همه جای اطراف ما وجود دارد.
   شبکه ناهمگنی که چنین اشیایی را تشکیل می دهد و با محبوبیت سریع در حال رشد است، زیرمجموعه شبکه ای است که از آن به عنوان اینترنت اشیا (Internet of Things-IoT) یاد می شود.

اینترنت اشیا (Internet of things)

   اینترنت اشیا یک شبکه جهانی از اشیا به هم پیوسته با آدرس دهی منحصر به فرد را نشان می دهد.
   اینترنت اشیا ارتباط متقابل دستگاه های سنجش و اجرایی است که توانایی به اشتراک گذاری اطلاعات را از طریق یک چارچوب یکپارچه در سراسر سیستم عامل فراهم می کند. این امر با سنجش یکپارچه داده ها ، تجزیه و تحلیل داده ها با رایانش ابری به عنوان چارچوب متحد به دست می آید.
   بنابراین ، اینترنت اشیا با ایجاد امکان همکاری بین اشیا هوشمند ، با هدف بهبود راحتی و کارایی فرد است. اینترنت اشیا استاندارد معمولاً از بسیاری از دستگاه های حسگر بی سیم/سنسور (WSN) و دستگاه های شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) تشکیل شده است. شبکه حسگر بی سیم الگویی است که در دو دهه گذشته توسط جامعه تحقیق به طرز شگفت انگیزی مورد کاوش قرار گرفت.
WSN متشکل از دستگاه های سنجش هوشمند است که می توانند از طریق ارتباط مستقیم رادیویی ارتباط برقرار کنند. دستگاه های RFID چندان پیچیده نیستند.
آنها عمدتا از دو قسمت تشکیل شده اند:
یک مدار مجتمع با برخی قابلیت های محاسباتی و یک آنتن برای ارتباطات

سیستم خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا دارای ویژگی های زیر است

  1. سازگاری فناوری های مختلف ارتباطی: این ویژگی می تواند بسیاری از فناوری های ارتباطی ناهمگن ( مختلف ) را با ثابت کردن رابط های مختلف ارتباطی بر روی درگاه خانه ( Home Gateway ) ، همگرا کند.
  2.  خدمات فراگیر: با استفاده از این ویژگی، دسترسی در شبکه ، فارغ از اینکه کاربران کجا باشند ، می توان به راحتی اطلاعات خانه هوشمند را در زمان واقعی بدست آورند و کنترل کنند.
  3. درک جامع: با استفاده از انواع سنسورهای فیزیکی و منطقی ، نظارت جامع و لحظه ای دستگاه های خانگی حاصل می شود.
  4. به راحتی کنترل کنید:  سیستم خانه هوشمند می تواند توسط ترمینال تلفن همراه ، رایانه شخصی و بسیاری از تجهیزات ارتباطی کنترل شود و نتایج کنترل از طریق انواع رابط های بصری ( مانند اپلیکشن) به صورت بلادرنگ نمایش داده شود
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*