خدمات مدیریت طرح ( MC ) یا عامل چهارم چیست؟


محسن تاجیک خرداد ۸, ۱۴۰۱ دقیقه مطالعه
iOS 14

خدمات مدیریت طرح ( MC ) یا عامل چهارم

✅ شخصیتی حقوقی است که به نمایندگی از طرف کارفرما و به منظور بهره‌گیری از دانش، مهارت‌ها، ابزارها و فنون مدیریتی، وظیفه مدیریت، هماهنگی و نظارت بر مجموعه‌ای از پروژه‌های مرتبط را در جهت دستیابی به اهداف استراتژیک به منظور کسب اطمینان از تعریف مناسب شرح کار،  پیشرفت مناسب پروژه‌ها، ایجاد پایگاه دانش پروژه‌ها و صحت نتایج حاصل از اجرای پروژه‌ها بر عهده دارد. در تعبیر صنعتی و عمرانی، مدیر طرح را عامل چهارم هم نامیده‌اند زیرا علاوه بر سه عامل کارفرما، مشاور و پیمانکار، این عامل در مدیریت طرح‌ها به ایفای نقش می‌پردازد و از آنجا که در نظام سنتی سه عامل قبلی تعریف شده بودند به این رکن جدید، عنوان عامل چهارم تخصیص داده شده است.
✅ سازمان‌ها برای انجام وظایف نظارتی، هماهنگی و کنترل بر پروژه‌ها، به ضرورت بهره‌گیری از شرکت‌هایی که مورد اطمینان، اعتماد و وثوق آن‌ها بوده و از نیروهای متخصص با دانش فنی و مدیریتی بهره‌مند باشند، پی بردند. در این صورت نظام سنتی سه عاملی تبدیل به چهار عاملی می‌گردد که در آن کارفرما (عامل اول)، پیمانکار (عامل دوم)، مهندسین مدیر طرح (عامل سوم) و مدیریت طرح به عنوان عامل چهارم محسوب می‌گردد.
✅ در ضرورت بکارگیری عامل چهارم لازم به ذکر است که ما برای بقای خود در دنیای امروز می‌بایست همپای با سرعت جهانی در حرکت باشیم‌، در حالی که‌ دارای عقب‌ماندگی تاریخی در این مسابقه هستیم و فرصتی نیز برای از دست ‌دادن نداریم‌. بر این اساس می‌بایست سازمان اجرای پروژه‌ها به نحوی طرح‌ریزی گردد که ضمن ایجاد هم‌افزایی در پروژه‌های مختلف، ضمن برخورداری از سطح کیفی مطلوب، هیچ فرصتی از دست نرود. باید توجه داشت هدف اصلی در بهره‌گیری از خدمات عامل چهارم «استفاده از روش‌های نوین اجرایی» به جای روش‌های سنتی با هدف بالا بردن سطح کیفی مدیریت طرح‌هاست.

محسن تاجیک

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*