رابیتس چیست؟ چه کاربردی دارد ؟


امیر کریم لو اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۰ 15 دقیقه مطالعه
iOS 14

رابیتس چیست؟

رابیتس که به اشتباه راویز نیز گفته می شود ، ورق فولادی مشبکی است که از ورق های گالوانیزه گرم تشکیل شده است.
انواع رابیتس براساس مشخصات فنی آن شامل: تعداد ستون، وزن و سایز چشمه ها و نوع ورق مصرفی دسته بندی می شود.

رابیتس براساس تعداد ستون

رابیتس ۹ ستون، ۱۱ ستون و ۱۳ ستون تقسیم می شود

 براساس وزن

رابیتس سبک، متوسط، نیمه سنگین و سنگین تقسیم بندی می شوند
بیشترین کاربرد رابیتس در صنعت ساختمان سازی است، چرا که به دلیل سطح مشبک آن بیشتر ملات های ساختمانی از جمله گچ و سیمان به آن می چسبد. استفاده از رابیتس در سقف کاذب برای گچ کاری و ایجاد آرک اُپن و نور مخفی و غیره بسیار رایج می باشد. همچنین در نماسازی برای ایجاد طرح های حجیم و زیبااز رابیتس استفاده می شود.
در بتن ریزی، فونداسیون، ساخت دیوار کاذب و جلوگیری از ترک دیوارها، استفاده از این محصول بسیار رایج است.

نحوه تولید رابیتس

در تولید رابیتس، ابتدا ورق های گالوانیزه (به صورت کلاف) از عرض به داخل دستگاه می رود و در قسمت هایی از ورق برش انجام می شود سپس به داخل دستگاه دیگری (پانچ زن) می رود که باعث ایجاد قسمت های فرو رفته ای در آن می شود و در انتها وارد دستگاهی می شود که حالت کشسانی به ورق داده و در ابعاد مشخص شده برش ایجاد می کند. بر اساس ضخامت ورق، همچنین چگونگی برش اولیه، تعداد چشمه های ایجاد شده در ورق و تعداد ستون،رابیتس انواع متفاوتی دارد.

فرمول محاسبه وزن رابیتس

گالوانیزه ورق ضخامت × اولیه برش عرض × رابیتس طول ×𝟕𝟖.𝟓= رابیتس وزن

انواع رابیتس

همانطور که پیشتر گفته شد، این محصول دارای انواع گوناگونی است و براساس وزن، تعدادستون و تعداد چشمه و نوع ورق دسته بندی می شود که بر همین اساس نیز نامگذاری شده اند.

تعداد ستون

یک برگ رابیتس متشکل از تعداد معینی ستون است که بر همین اساس نامگذاری می شود.تعداد ستون های محور طولی معمولا در سه نوع ۹ ستون، ۱۱ ستون و ۱۳ ستون است که با ابعاد چشمه رابطه معکوس دارند یعنی هر چه تعداد ستون بیشتر، اندازه چشمه کوچک تر می شود.
این امر سبب سبک تر شدن سازه و کم شدن ملات مصرفی می باشد.

* رابیتس ۱۱ ستون بنا به نداشتن صرفه اقتصادی به مرور از چرخه تولید کنار گذاشته شده است.

وزن

هر برگ این محصول بسته به ضخامت ورقی که برای ساخت آن استفاده می شود، وزن مخصوص به خود را دارد.
معمولا نوع ۱۳ ستون دارای وزن و کیفیت بیشتری نسبت به سایرین است چرا که اندازه چشمه ها در این نوع کوچکتر می باشد. این محصول از لحاظ وزن به چهار دسته رابیتس سبک، متوسط، نیمه سنگین و سنگین دسته بندی می شود.
  • رابیتس سبک

رابیتس سبک در بازار با بازه ی وزنی ۵۰۰ – ۷۰۰ گرم معرفی می شود که در پوشش هایی نظیر پوشش یونولیت و عرشه فولادی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • رابیتس متوسط

رابیتس متوسط در بازار با بازه ی وزنی ۷۰۰ – ۹۰۰ گرم معرفی شده است که در گچ کاری ها همچون نور مخفی و دور لوستر و آرک اُپن و غیره برای سهولت کار مورد استفاده قرار می گیرد.
  • رابیتس نیمه سنگین

رابیتس نیمه سنگین در بازار با بازه ی وزنی ۹۰۰ – ۱۱۰۰ گرم شناخته می شود که در سیمان کاری نظیر نمای ساختمان و غیره مورد مصرف دارد.
  • رابیتس سنگین

رابیتس سنگین در بازار با بازه ی وزنی ۱۱۰۰ – ۱۳۰۰ گرم شناخته شده است که کاربرد بالای آن در راه سازی شامل تونل سازی و موارد مشابه است.

تعداد چشمه

در عرض هر ستون از رابیتس، دو یا سه ردیف چشمه وجود دارد و از این رو رابیتس دو چشمه دارای دو ردیف چشمه در هر ستون و نوع سه چشمه دارای سه ردیف چشمه در هر ستون می باشد. البته در بازار به ترتیب مش ۲ و مش ۳ نیز گفته می شود.

* رابیتس دو چشمه به دلیل مصرف بالای ملات ساختمانی چون گچ و سیمان به مرور منسوخ گشته است.

نوع ورق

در تولید رابیتس علاوه بر ورق گالوانیزه گرم که به شدت مورد استفاده و معرف عموم است از ورق قلع نیز استفاده می شود که در وزن سنگین به دلیل کمبود آب موجود و احتمال بروز زنگ زدگی در ورق قلع مورد مصرف دارد.

تمایز رابیتس امیر

رابیتس امیر با عرضه کیفیت بالا و قیمت رقابتی در بازار تمایز حاصل کرده است.
در حالی که رابیتس های متفرقه موجود در بازار با عرض برش های ۱۱.۱ و ۱۲.۵ با وارد آوردن کشش و تبدیل به رابیتس با عرض ۶۰ سانت، عرضه می شوند رابیتس امیر با عرض برش ۱۴.۲ و اعمال همان کشش به رابیتس ۶۰ سانتی می رسد که کیفیتی به مراتب بالاتر حاصل می گردد و مقاومت و استحکام بیشتری ایجاد می کند.
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*