راه فرار از پرداخت مالیات بر خانه خالی / اگر خانه خود را ثبت نکنیم چه می‌شود؟


سالار تیموری خرداد ۳, ۱۴۰۰ 10 دقیقه مطالعه
iOS 14

مردم کمتر از یک ماه دیگر فرصت دارند تا اطلاعات خانه‌های خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند، اگر این ثبت‌نام انجام نشود چه می‌شود؟

   به گزارش پنجره ، همه‌ی خانوارها چه روستایی، چه شهری، چه مالک و چه مستاجر باید اطلاعات خانه‌هایی که دارند یا در آن زندگی می‌کنند را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند.
   در حال حاضر قرار است از خانه‌هایی که در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت هستند و بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشند مالیات گرفته شود.
   طبق اطلاعیه وزارت راه و شهرسازی، واحدهای مسکونی که هر یک از مالک یا بهره‌بردار آن‌ها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد در حکم خانه‌ خالی تلقی شده و مشمول جریمه‌ می‌شود.
   آخرین مهلت ثبت اطلاعات مسکن ۱۹ خرداد است، اما به نظر می‌رسد با ایراداتی که این طرح داد اجرایی شدن آن و مالیات گیری از خانه‌های خالی در امسال اجرا نمی‌شود.
   اولین ایراد این سامانه این است که فقط باید افراد حقیقی اطلاعات خود را ثبت کنند و الزامی برای ثبت املاک حقوقی‌ها وجود ندارد، این در حالی است که بیشترین خانه‌های خالی در اختیار حقوقی‌هاست.
بیشتر بخوانید: ۱۰ جریمه برای عدم ثبت‌نام خانه در سامانه املاک / واقعی است؟
بیشتر بخوانید: جزئیات دریافت مالیات از خانه‌های خالی
   براساس اظهارات حسین میرزایی کارشناس حوزه دولت الکترونیک، با توجه به این که ظرفیتی برای ثبت املاک حقوقی‌ها وجود ندارد فرد قادر است ملک خود را به نام شرکت کند و از مالیات برخانه‌های خالی معاف شود.(اقتصاد آنلاین)
   به گفته او یکی دیگر از مشکلات اساسی سامانه املاک و اسکان این است که به اطلاعات دستگاه‌های دیگر وصل نیست. حدود ۱۶ سرویس وجود دارد که اطلاعات آن باید یا در سامانه می‌آمد و یا استعلام می‌شد؛ اما در عمل چنین اتفاقی نیافتاده و مردم لازم است تا همه اطلاعاتی که باید از دستگاه‌های مختلف اخذ می‌شد، ثبت کنند.
   به عبارت دیگر ابتدا باید اطلاعات املاک که در اختیار ارگان‌هایی چون سازمان ثبت اسناد و املاک، اتحادیه املاک، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد مسکن، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و… است تجمیع شود اما آنطور که میرزایی می‌گوید این سامانه به اطلاعات این دستگاه‌ها وصل نیست.
   با ایراداتی که این سامانه دارد و فرصتی که برای فرار مالیاتی حقوقی‌ها ایجاد شده، به نظر می‌رسد طرح مالیات‌گیری از خانه‌های خالی قابل اجرا شدن نباشد.
بیشتر بخوانید: با عرضه واحد‌های خالی بازار اجاره رونق خواهد گرفت
بیشتر بخوانید: تاثیر قانون مالیات بر کاهش قیمت مسکن

تجارت نیوز

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*