عوامل موثر بر افزایش خروجی، بازده و کارایی صفحات خورشیدی


سالار تیموری خرداد ۲۶, ۱۴۰۰ 15 دقیقه مطالعه
iOS 14
   بازده یک سیستم خورشیدی را می توان از طریق بررسی میزان انرژی که از نور تابیده شده بر روی سطح پانل های خورشیدی به دست می آید محاسبه کرد. در اینجا برخی از عوامل موثر بر خروجی ، بازده و  کارایی صفحات خورشیدی ذکر شده است:

۱- نوع صفحه خورشیدی استفاده شده در سیستم

   کارایی انواع مختلف صفحات خورشیدی بین تولیدکنندگان و نوع تکنولوژی ساخت متفاوت است و باید قبل از نصب در نظر گرفته شده و بررسی شود.

۲- میزان تابش خورشیدی

   همانطور که می دانیم ، صفحات خورشیدی که به قصد تولید برق و با نور خورشید کار می کنند گرمای خورشید را جذب نمی کنند. پس هرچه میزان تابش نور بر روی صفحات بیشتر باشد ، بازده صفحات خورشیدی نیز بیشتر می شود.

۳- میزان سایه

   سایه سایه بان های نصب شده، درختان، اجسام،دیوار ها و معمولا سایه ابرها در روزهای ابری یکی از عواملی است که بر خروجی و کارایی سیستم خورشیدی تأثیر منفی می گذارد.

۴- نحوه ی قرار گرفتن پانل های خورشیدی

   بر اساس موقعیت جغرافیایی هر منطقه باید پس از محاسبات دقیق بهترین زاویه برای نصب پانل ها تعیین شود تا حداکثر جذب را داشته باشیم.
به طور مثال در اهواز ، صفحات خورشیدی باید با زاویه شیب ۲۷الی ۳۰  درجه جنوبی نصب شوند در حالی که در شهر ارومیه باید زاویه ۳۳ الی ۳۷ درجه جنوبی رعایت شود .
کرمان
۲۹-۳۳
اهواز
۲۷-۳۰
شهرکرد
۳۰-۳۳
کرمانشاه
۳۱-۳۵
اراک
۳۲-۳۵
شیراز
۲۹-۳۲
خرم آباد
۳۱-۳۴
اردبیل
۳۴-۳۷
تبریز
۳۴-۳۷
مشهد
۳۳-۳۶
بندرعباس
۲۶-۲۹
تهران
۳۲-۳۶
ارومیه
۳۳-۳۷
بیرجند
۳۱-۳۵
یاسوج
۲۹-۳۱
قزوین
۳۳-۳۷
بجنود
۳۵-۳۸
یزد
۳۱-۳۴
قم
۳۲-۳۶
بوشهر
۲۷-۳۰
زاهدان
۲۹-۳۳
رشت
۳۰-۳۳
گرگان
۳۴-۳۸
زنجان
۳۳-۳۷
سنندج
۳۲-۳۵
ایلام
۳۱-۳۴
همدان
۳۱-۳۵
ساری
۳۳-۳۶
اصفهان
۳۱-۳۵
 
 
سمنان
۳۴-۳۸
کرج
۳۳-۳۷
 
 
 

۵- مقدار دمای محیط منطقه

   در طراحی سیستم معمولاً دمای منطقه برای انتخاب صفحات خورشیدی در نظر گرفته می شود. نصب کننده شما باید پانل ها را به گونه ای قرار دهد که مسیر جریان هوای کافی برای ایجاد سیستم خنک کنندگی طبیعی به وجود آید.

۶- کوتاهی در نگهداری و نظافت

   وجود گرد و غبار و آلودگی روی صفحات خورشیدی به طور کلی کارایی آنها را کاهش می دهد. تمیزکاری منظم برای همه مدل های پانل های خورشیدی توصیه می شود.
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*