۶ نوع فناوری ساخت و ساز که در آینده از آنها استفاده خواهید کرد


عرشیا دیلمقانی اسفند ۱, ۱۴۰۰ 10 دقیقه مطالعه
iOS 14

۶ نوع فناوری ساخت و ساز که در آینده از آنها استفاده خواهید کرد

بر اساس چشم انداز صنعت مهندسی و ساخت و ساز، ۷۶ درصد از مدیران مهندسی و ساخت و ساز اعلام کردند که قصد دارند امسال در فناوری دیجیتال سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاری در آخرین فناوری ساخت و ساز به صاحبان مشاغل کمک می کند تا تحولات دیجیتال را تسهیل کنند و یک قدم جلوتر از رقبا باقی بمانند.

کاربردها و مزایای واقعی و عملی برای مدرن کردن فرآیندهای فعلی شما وجود دارد. و اگر شرکت ساخت‌وساز شما می‌خواهد مزیت رقابتی خود را حفظ کند، باید راه‌هایی برای ادغام رویکردهای جدید در استراتژی و گردش کار خود بیابید.

این فناوری‌های پیشرفته به شدت نحوه عملکرد صنعت و نحوه تکمیل پروژه‌های آینده را تغییر می‌دهند.

 

انواع فناوری ساختمانی که بر صنعت ساختمان تأثیر می گذارد:

  • برنامه های جمع آوری داده ها
  • پهپادها
  • نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)
  • واقعیت مجازی 
  • پرینت سه بعدی
  • هوش مصنوعی

۱. برنامه های جمع آوری داده ها

اپلیکیشن‌ها در ساخت‌وساز بیشتر به هنجار تبدیل می‌شوند و دلیل خوبی هم دارد. افزایش قابلیت حمل تبلت ها و تلفن های هوشمند امکان ارتباط بیشتر و توانایی کار از هر نقطه را فراهم می کند. به طور خاص، برنامه‌های جمع‌آوری داده‌ها به شرکت‌های ساختمانی کمک می‌کنند تا داده‌های سریع‌تر، دقیق‌تر و با کیفیت‌تر را از محل کار جمع‌آوری کنند. ادغام این نوع فناوری در فرآیندهای فعلی شما ساده است و نیاز به سرمایه گذاری اولیه کوچک تری دارد و در عین حال مزایای عمده ای از جمله:

  • صرفه جویی قابل توجه در زمان و کاهش خطاهای ورود داده ها. کاربران برنامه جمع‌آوری اطلاعات بیش از ۲۰ ساعت کاری و اداری را در هفته ذخیره کرده‌اند، همراه با کاهش ۵۰ درصدی خطاهای ورود داده‌ها.
  • گردش کار پیشرفته: می‌توانید گردش‌های کاری جمع‌آوری داده‌ها را خودکار کنید تا ارسال یک فرم باعث شود فرم دیگری ارسال شود، و به همین ترتیب، تا زمانی که یک کار خاص با تمام امضاهای لازم و داده‌های جمع‌آوری‌شده تکمیل شود. به‌علاوه، برخی از برنامه‌های جمع‌آوری داده‌ها فرم‌های تلفن همراه و برنامه‌های فرم‌های وب را ارائه می‌دهند تا تیم شما بتواند فرم‌ها را بر روی تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها، رایانه‌های رومیزی – اساساً هر دستگاه دیجیتالی – ارسال کند.
  • انطباق ایمنی: بهبود یافته برنامه‌های جمع‌آوری داده‌ها می‌توانند همه چیز را از بازرسی‌های روزانه تجهیزات گرفته تا گزارش‌های نزدیک به اشتباه گرفته تا تجزیه و تحلیل جامع ایمنی شغلی را تسهیل کنند.
  • گزارش فوری: چه به گزارش‌های شغلی روزانه نیاز داشته باشید، چه نیاز به بررسی سریع محصولات تحویل مشتری یا دسترسی سریع به اسناد قانونی داشته باشید، یک برنامه جمع‌آوری داده به شما در ساده‌سازی گزارش‌ها کمک می‌کند. همچنین می توانید به راحتی گزارش ها را بر اساس نیازهای تجاری خود سفارشی کنید.

۲. پهپاد

پهپادها پرکاربردترین فناوری ساخت و ساز نوظهور هستند. آنها می توانند بررسی های سایت را با سرعت و دقت بیشتری نسبت به خدمه روی زمین انجام دهند و ارزان تر از تصویربرداری هوایی هستند. دوربین‌های با وضوح بالا و داده‌های جمع‌آوری‌شده می‌توانند نقشه‌ها و مدل‌های سه بعدی یا توپوگرافی تعاملی ایجاد کنند و حجم را اندازه‌گیری کنند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از پهپادها، امکان بازرسی مکان های صعب العبور مانند پل ها یا اطراف ساختمان های بلند و انجام ایمن آن است. همچنین می توانید از آنها برای نظارت بر پیشرفت در یک سایت شغلی و مشاهده نحوه کار افراد استفاده کنید.

 

۳. نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)

استفاده از BIM فضایی را برای همکاری بهتر فراهم می‌کند، زیرا هر فرد و حوزه تخصصی می‌تواند قطعه خود را به همان مدل اضافه کند، به‌جای اینکه در نسخه‌های متعدد یک نقاشی کاغذی دوبعدی منتشر شود. به این ترتیب، با مشارکت افراد، مدل بلافاصله تکامل می‌یابد، فرآیند را ساده می‌کند و کارایی را افزایش می‌دهد. BIM همچنین با خودکارسازی تشخیص برخورد و ارائه تصویر کاملتر از پروژه، به حل مشکل در مراحل طراحی و برنامه ریزی پروژه کمک می کند.

ما شاهد ابتکارات بیشتر و بیشتری از سوی دولت های جهانی برای تبدیل BIM به یک رویه اجباری برای پروژه های تاسیسات بزرگ، از جمله در هند، هنگ کنگ، فرانسه، کره جنوبی، آلمان و ایتالیا هستیم. در بریتانیا، BIM در حال حاضر برای پروژه های ساختمانی دولتی اجباری است. بر اساس گزارش بازار مدل سازی اطلاعات ساختمان Research and Market در سال ۲۰۲۱، روندهای نوظهوری که تأثیر مستقیمی بر صنعت خواهند داشت شامل توسعه هوش مصنوعی در BIM، افزایش تقاضا برای همکاری ابری مبتنی بر BIM و ساخت و ساز مدولار و پیش ساخته می شود.

۴. واقعیت مجازی

فناوری واقعیت مجازی اغلب در ارتباط با BIM برای کمک به درک بهتر پروژه های پیچیده استفاده می شود. به پتانسیل فکر کنید: شما یک طراحی ساختمان با BIM ایجاد می کنید و سپس می توانید از VR برای قدم زدن در اطراف آن استفاده کنید. خیلی باحاله، درسته؟ این به تیم شما، یا مشتری، ایده واقعی تری از اینکه پروژه پس از اتمام چگونه به نظر می رسد، می دهد. داشتن درک کامل تر از پروژه قبل از شروع به شما این فرصت را می دهد که از تغییرات بزرگ و سفارشات تغییر گران قیمت در اواسط راه جلوگیری کنید.

پوشیدنی ها یک فناوری ساخت و ساز هستند که نه تنها تأثیر مثبتی بر ایمنی، بلکه بر بهره وری نیز می گذارند. AsphaltPro یک مقاله اخیر در این زمینه منتشر کرده است و گزارش می دهد که فناوری پوشیدنی در صنعت ساخت و ساز می تواند بهره وری را تا ۸.۵ درصد و رضایت در محل کار را تا ۳.۵ درصد افزایش دهد. این مقاله همچنین برخی از محصولات قابل توجه موجود در بازار از جمله عینک هوشمند XOEye، سنسور پوشیدنی Spot-r و سنسورهای جلیقه ایمنی موقعیت یابی Redpoint را برجسته کرده است.

۵. چاپ سه بعدی

پرینت سه بعدی به عنوان یک فناوری ساخت و ساز پتانسیل تغییر منبع مواد را دارد. برای پیش ساخت، می توان مواد یک پروژه را چاپ کرد و سپس به محل کار منتقل کرد و بلافاصله برای استفاده آماده شد. این به شما این امکان را می دهد که مواد را سریعتر دریافت کنید و با حذف مراحل اضافی در وسط، فرآیند را ساده کنید.

پرینت سه بعدی چاپ مواد را مستقیماً در محل ممکن می کند، ضایعات را کاهش می دهد و در هزینه های حمل و نقل و ذخیره سازی صرفه جویی می کند. با این حال، یکی از چالش‌های کنونی با پذیرش این فناوری، محدودیت‌های تولید انبوه است. اگرچه برخی از چاپگرهای سه بعدی می توانند در مقیاس بزرگتر تولید کنند، اما گران هستند.

۶. هوش مصنوعی

برای سال‌ها، هوش مصنوعی (AI) از طریق افزایش ایمنی، بهبود گردش کار و انجام سریع‌تر و بهتر کارها، مزایایی را برای پروژه‌های ساختمانی فراهم کرده است. با این حال، بسیاری از شرکت های ساختمانی همچنان به مسیریابی و یادگیری نحوه به کارگیری این فناوری پیچیده در سازمان خود ادامه می دهند.

برخی از شرکت های بزرگتر شروع به ساخت برنامه های هوش مصنوعی خود کرده اند تا به فرآیندها و عملیات تصمیم گیری داخلی کمک کنند. در حالی که دیگران به اشخاص ثالث، مانند مشاوران هوش مصنوعی و ارائه دهندگان راه حل، برای ممیزی شیوه های فعلی خود و شناسایی فرصت ها برای پیاده سازی هوش مصنوعی و/یا یادگیری ماشین متکی هستند.

بعدی چیست؟


سرمایه گذاری در آخرین فناوری های ساخت و ساز بدون شک یک حرکت تجاری هوشمندانه است. نکته کلیدی یافتن ابزارهای فنی است که می تواند به شما در رسیدن به اهداف شرکتتان کمک کند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، نصب برنامه جمع آوری داده ها مکان خوبی برای شروع تحول دیجیتال شما است. این یک هزینه اولیه نسبتاً کوچک با پتانسیل ROI عظیم است.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*