فناوری نانو در صنعت ساختمان (قسمت دوم)


سالار تیموری تیر ۲۷, ۱۴۰۰ 12 دقیقه مطالعه
iOS 14

فناوری نانو و بهبود مصالح ساختمانی

   فناوری نانو تأثیر قابل توجهی بر روی صنعت شیشه و در نتیجه بر روی پنجره ها خواهد داشت.

   در جهت دسترسی به  اهداف بازاریابی ، این پنجره ها معمولاً پنجره های هوشمند نامیده می شوند که به معنی چند منظوره بودن آنها از طریق صرفه جویی در انرژی ، تمیز کردن آسان ، کنترل اشعه ماورا بنفش و ویژگی های فتوولتائیک می باشد.
فناوری نانو می تواند به توسعه موادی با خاصیت عایق بندی بهتر و ساختارهای هوشمند کمک کند که بیشتر آنها قادر هستند تا در بخش انرژی کمک به صرفه جویی کنند.
   با کمک و پیشرفت فناوری نانو مواد جدید عایقی ساخته شده است. این مواد عایق عبارتند از: نانو فوم ها ، آئروژل های ساختاری نانو .
   در آینده ، فضاهای زندگی هوشمند از طریق سیستم های سنجش تعبیه شده در مکان ها این امکان را به ساختمان ها می دهد که مطابق با رفتار محیط و همچنین نیازهای کاربران حس و عمل کنند.
   در یک بررسی که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته ، مزایای استفاده از نانومواد در مصالح ساختمانی بررسی شده است.
   همچنین جنبه های احتمالی مضرات احتمالی انتشار بدون کنترل مواد نانو در محیط نیز مورد توجه واقع شده است. این تیم لیستی از کاربردهای فعلی نانومواد در کاربردهای مختلف ساختمانی را تهیه و همچنین موارد استفاده های بالقوه و امیدوار کننده از آنها در  آینده را نیز بررسی کرده اند.

از کدام نانومواد در ساخت و ساز استفاده می شود

نانولوله های کربنی

از مزایای نانو مواد می توان به بهبود دوام مکانیکی و جلوگیری از ترک (در سیمان) اشاره کرد. افزایش خواص مکانیکی و حرارتی (در سرامیک ها) ؛ نظارت بر سلامت ساختاری در زمان واقعی (NEMS / MEMS) ؛ و پایداری الکترونی موثر (در سلولهای خورشیدی)

نانو ذرات دی اکسید سیلیکون

از مزایای نانو مواد در این بخش می توان به تقویت مقاومت مکانیکی (در بتن) اشاره کرد. قابلیت خنک کنندگی، جذب نور و مقاومت در برابر آتش (در سرامیک ها) ؛ قابلیت ضد شعله و ضد انعکاس (در پنجره ها)

نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم

مزایای مورد انتظار افزایش آبرسانی سریع ، افزایش درجه هیدراتاسیون و تمیز کردن خود (در بتن) می باشد. ضد آب بودن ، ضد مه و مقاومت در برابر رسوب (در پنجره ها) ؛ تولید برق غیر تاسیساتی (در سلول های خورشیدی).

نانوذرات اکسید آهن

مزایای مورد انتظار افزایش مقاومت فشاری و مقاومت در برابر سایش در بتن است.

نانو ذرات مس

مزایای مورد انتظار قابلیت جوشکاری ، مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری در فولاد است.

نانوذرات نقره

از مزایای مورد انتظار می توان به فعالیت بیوسید در پوشش ها و رنگ ها اشاره کرد.

   یکی از زمینه های خاص برای فناوری نانو در صنعت ساخت و ساز ، بتن است ، به ویژه تحقیق در مورد چگونگی تقویت بتن برای بهبود عملکرد مکانیکی آن. ویدئوی زیر نحوه استفاده محققان از نانوسیلیس برای تقویت بتن را نشان می دهد.
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*