معرفی کاربردی‌ترین نرم افزارهای مهندسی عمران در ۲۰۲۱


سالار تیموری اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰ 25 دقیقه مطالعه
iOS 14

معرفی کاربردی‌ترین نرم افزارهای مهندسی عمران در ۲۰۲۱

مهندسی عمران یکی از حرفه‌های مهندسی است که به طراحی، نگهداری و ساخت سازه‌های مصنوعی و طبیعی شامل جاده‌ها، پل‌ها، کانال‌ها، سدها و ساختمان‌ها می‌پردازد.نرم‌افزارهای مختلفی برای تخصص‌های گوناگون رشته مهندسی عمران وجود دارند. بیشتر مهندسان عمران، در گرایش‌های مختلف ازقبیل مهندسی خاک و پی، مهندسی سازه، مهندسی ترابری، مهندسی هیدرولیک، مهندسی محیط، مدیریت پروژه و ساخت، مهندسی سواحل بنادر وسازه‌های دریایی و نقشه‌برداری فعالیت دارند. از این رو تصمیم گرفتیم که فهرستی از ۱۰ نرم افزار پرکاربرد این رشته را برای شما در این مقاله به اشتراک بگذاریم .
البته در نظر داشته باشید معرفی سرویس های مذکور به معنی تایید یا عدم تایید خدمات آنان نیست و سرویس های فوق بر اساس نتایج جست و جو استخراج شده و در این مقاله درج شده اند.

Microsoft Excel - Vikipedi
Microsoft Excel

مایکروسافت اکسل جزء برنامه‌های صفحه گسترده است. این نرم‌افزار، توسط شرکت مایکروسافت نوشته، توسعه و پخش می‌شود.
این برنامه برای محاسبات ریاضی (با قابلیت انجام محاسبات دشوار ریاضی) و ترسیم نمودار به وسیلهٔ ابزارهای گرافیکی به کار می‌رود. مایکروسافت اکسل دارای خصوصیات اصلی تمام نرم‌افزارهای صفحه‌گسترده است.
با استفاده از جدولی متشکل از ردیف‌ها و ستون‌ها می‌توان، داده‌ها و اطلاعات را سازماندهی و همچنین با استفاده از همین داده‌ها، به انجام محاسبات پرداخت.می‌توان با استفاده از رسم توابع و نمودارها، به تجزیه و تحلیل آماری اطلاعات پرداخت.

اتوکد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
AutoCAD

اتوکد نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار می‌رود. این نرم‌افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. کاربران اتوکد امکان استفاده از محیط‌های دو و سه بعدی را دارند.

ArchiCAD - ArchSupply.com

نرم افزار Archi CAD

Archi CAD یک نرم افزار پیشرو در زمینه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان است و توسط معماران، طراحان و مهندسان برای طراحی حرفه‌ای و مستند سازی در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. ۳۰ سال از انتشار این نرم افزار می‌گذرد و به عنوان یک نرم افزار تخصصی در مهندسی عمران تمام تمرکز خود را بر مدل‌سازی اطلاعات ساختمان گذاشته است.

پرونده:Matlab Logo.png - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

MATLAB

متلب یک محیط نرم‌افزاری برای انجام محاسبات عددی و یک زبان برنامه‌نویسی نسل چهارم است. واژهٔ متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مربوطه‌است که از ترکیب دو واژهٔ MATRIX (ماتریس) و LABORATORY (آزمایشگاه) ایجاد شده‌است.
این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه‌است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شوند. ساخت رابط گرافیکی کاربر مانند دیالوگ‌هایی که در محیط‌های ویژوال مانند بیسیک و C وجود دارند، در متلب امکان‌پذیر است. این قابلیت، ارتباط بهتری را میان برنامه‌های کاربردی نوشته‌شده با متلب و کاربران برقرار می‌کند.

Autocad Architecture Png & Free Autocad Architecture.png Transparent Images #67941 - PNGio

نرم افزار Auto CAD Architecture

بسته به کار شما ممکن است در نرم افزار اتوکد به ویژگی‌های دیگری در طراحی و مستند سازی نیاز داشته باشید.
AutoCAD Architecture تمامی امکانات اتوکد به علاوه ابزارهایی برای ارتقا امر دیزاین را دارا است. برخلاف اتوکد که برای طراحی از خطوط و قوس‌های استفاده می‌شود در AutoCAD Architecture این خطوط با دیوارها، درها و پنجره‌‌ها جایگزین شده است.

نرم افزار Rhino (Rhinoceros)

Rhino یکی از نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ به عنوان یکی از ابزارهای استاندارد مدل سازی سه بعدی برای معماران عرضه شده است.
این نرم افزار ابزارهای دقیقی برای طراحی، تجزیه و تحلیل و مستندسازی اطلاعات فراهم می‌کند.

CGSDR – Software-defined radio consulting 

SDR map

این نرم افزار جهت نقشه برداری وتوپوگرافی استفاده می شود.
همچنین از آن برای ارتباط با دوربینهای نشه برداری و طراحی شبکه نیز میتوان استفاده کرد.

The World Road Association Development of HDM-4 Neil Robertson PIARC ISOHDM Project Coordinator. - ppt download

HDM-4

این نرم افزار برای مدیریت و توسعه بزرگراه ها و همچنین برآورد میزان سرمایه گذاری و هزینه در سیستم های حمل و نقل جاده ای است.شامل بخش های تحلیل پروژه،  تحلیل برنامه،تحلیل استراتژی می باشد ومی توان از آن شاخص های بازده اقتصادی ،  برنامه ریزی چند ساله،  برنامه ریزی های استراتژیک توسعه و نگهداری راه را خروجی گرفت.

3ds Max logo and symbol, meaning, history, PNG

نرم افزار ۳Ds Max

۳Ds Max یک برنامه گرافیکی رایانه‌ای برای ایجاد مدل‌های سه بعدی، انیمیشن و تصاویر دیجیتال است. این نرم افزار به دلیل داشتن ابزارهای قوی برای تولید مدل‌‌های سه بعدی میان مهندسان عمران به خوبی شناخته شده است. ۳Ds Max نیز همانند اتوکد متعلق به کمپانی Autodesk است.

کریر هپ ، Carrier HAP ، خروجی نرم افزار کریر ، دانلود نرم افزار کریر ، دانلود نرم افزار کریر هاپ ، دانلود carrier ، معرفی نرم افزار carrier ، کاربرد نرم افزار carrier hap

نرم افزار Carrier HAP

Carrier HAP یکی از نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران در طراحی سیستم‌‌های گرمایشی و تهویه مطبوع است. این ابزار مدل سازی انرژی به عنوان برترین ابزار مهندسان این حوزه در طراحی و تجزیه و تحلیل سیستم‌‌های ساختمانی شناخته می‌شود.

CHVAC | Training for the Trades

نرم افزار CHVAC

CHVAC محصول شرکت Elite software است و به عنوان یک سیستم تعاملی پویا در  طراحی سیستم‌های گرمایشی و تهویه هوا (CHVAC) شناخته می‌شود.
یک سیستم CHAVC شامل بخش‌های نظیر برج خنک کننده، هواکش، پمپ، کویل و … می‌با‌شد؛با استفاده از این نرم افزار می‌توانید تنها با درگ اند دراپ کردن چند آیکن این اجزا را ایجاد، هماهنگ و تجزیه و تحلیل کنید.

Corsi AutoCAD MEP | 4m group

نرم افزار Auto Cad MEP

AutoCAD MEP یکی دیگر از محصولات Autodesk است که در امر نقشه کشی سه بعدی تاسیسات توسط مهندسان مکانیک، برق، لوله کشی و معماران مورد استفاده قرا می‌گیرد. ابزارها و چینش آن مشابه اتوکد است اما برای تسریع گردش کار در ایجاد طرح‌های MEP بهینه سازی شده است.

DS-CATIA-Logo | کتیا دیزاین

نرم افزار CATIA

CATIA یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای سه بعدی است که در طراحی محصولاتی نظیر هواپیما، قایق، زیر دریایی و ساختمان‌ها  مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم افزار با فراهم کردن محیط تعاملی سه بعدی مورد پسند مهندسان است.

Buy OpenFlows SewerCAD - Virtuosity

نرم افزار Sewer CAD

Sewer CAD یک محصول نرم افزاری که در سراسر جهان توسط شرکت‌های مهندسی و خدمات شهری جهت مدل سازی و طراحی خطوط فاضلاب استفاده می‌شود. با استفاده از این ابزار مهندسان می‌توانند جریان نیرو تحت فشار و گرانش را به آسانی شبیه سازی کنند.

آشنایی با نرم افزار Etabs

ETABS

نرم افزار ETABS یک نرم افزار مخصوص جهت تحلیل و طراحی سازه های ساختمانی می باشد. قابلیت این نرم افزار جهت تحلیل و طراحی این نوع سازه ها جهت گیری شده است. تمام المان های یک ساختمان برای برنامه شناخته شده هستند. پردازنده های طراحی برنامه بسیار کامل می باشد و تمام المان های ساختمان را می توان در این نرم افزار طراحی کرد.

V-Ray Logo Download Vector

نرم افزار V-ray

V-ray یک پلاگین رندر است. V-ray به عنوان یکی از نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران به طور کلی در ایجاد تصاویر فتورئالیست و افزایش سرعت رندر استفاده می‌شود.
در حال حاضر V-ray برای ۳Ds Studio Max ، Maya ، Rhinoceros 3D ، Sketchup ، Softimage ، Blender وجود دارد و یک نسخه مستقل نیز برای آن وجود دارد.

CSI Portugal | IGENMAI

CSI Bridge

این نرم افزار برای  طراحی پیشرفته پل استفاده می شود.همچنین می توان از آن جهت آنالیز ساختمانی ولرزه نگاری استفاده کرد.

SIMULIA Abaqus - InFlow Technology

نرم افزار ABAQUS

آباکوس یکی از نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران است که در رشته‌های مختلف مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم افزار که توسط Dassault System’s توسعه یافته است.
به دلیل توان محاسباتی بالای آن به طور رایج استفاده می‌شود. این ابزار در شبیه سازی مولفه‌‌ها و سازه‌های پیچیده در شرایط متنوع کاربرد گسترده دارد.

NOVOTech Geotechnical Software | Gouw Tjie Liong - Certified Geotechnical Consultant and Engineer Indonesia

Novo Formula

این نرم افزار بیش از ۱۴۵ فرمول تبدیل پارامترهای مهندسی خاک را در بر دارد. این نرم افزار هم اکنون توسط صدها شرکت مهندسین مشاور در سراسر دنیا استفاده میشود.

Lumion 3D Logo Vector (.EPS) Free Download

نرم‌افزار Lumion

نرم افزار لومیون یک ابزار قدرتمند و در عین حال آسان و سرگرم کننده برای طراحی است که به هر کسی این امکان را می‌دهد تا یک محیط سه بعدی بسازد. سپس می‌توانید تصاویر زیبایی از آن تهیه کنید یا یک پیاده روی زنده در آن طراحی کنید.

Revit Logo [Autodesk] Download Vector

نرم‌افزار Revit

Autodesk Revit به عنوان یکی از نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران در زمینه مدل سازی اطلاعات ساختمان کاربرد دارد. این ابزار به کاربران ویندوز این اجازه را می‌دهد تا با استفاده از مدل سازی پارامتری به طراحی بپردازند.

File:SketchUp logo.svg - Wikipedia

نرم افزار SketchUp

اسکچاپ یکی از نرم افزارهای کاربردی مهندسی عمران در زمینه مدل سازی سه بعدی است. کار کردن با آن آسان است و دارای بانک اطلاعاتی گسترده از مدل‌‌های ایجاد شده توسط کاربران است. این ابزار  برای طیف گسترده‌ای از پروژه‌های مدل سازی سه بعدی نظیر معماری، طراحی داخلی و طراحی بازی ویدیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Help Center

نرم افزار Magic Plan

Magic Plan یکی از نرم‌ افزارهای کاربردی مهندسی عمران است که می‌توانید در گوشی همراه خود از آن استفاده کنید. با فیلمبرداری از طریق این ابزار می‌توانید نقشه و پلان کاملی از یک ساختمان داشته باشید. این ابزار به طور خودکار فاصله‌ها را تخمین می‌زند و در انتها می‌توانید از آن خروجی بگیرید.

Autodesk Autocad Logo Vector - Download Autocad

AutoCAD Civil 3D

AutoCAD Civil 3D نرم افزاری فوق العاده، بسیار کاربر پسند و کارآمد برای کمک به مهندسین عمران و شهرسازی و تکنیسین‌های این حرفه در مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) و مستند کردن طرح های پروژه های اجرایی است. از این نرم افزار می توان در تمامی مراحل یک پروژه از جمله طراحی، هماهنگی، تجزیه و تحلیل عملکرد پروژه، بررسی گزینه ها و … در اغلب پروژه های مفید عمران و شهرسازی مانند  طرح ریزی و پیاده سازی سیستم های حمل و نقل جاده ای، خشکی به صورت بسیار پیشرفته و توسعه یافته، مهندسی منابع آب (همچمون ذخیره سازی، کانال کشی و انتقال آب، جمع آوری پسماند فاضلاب، هدایت آب های سطحی حاصل ازبارش و فاضلاب) و … استفاده نمود.

SAP2000 | Distributor & Reseller resmi software original, jual harga murah  di Jakarta & melayani se-Indonesia

CSI SAP2000

 نرم افزاری کاربردی که در طراحی و آنالیز سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانشجویان و مهندسان عمران و رشته‌های وابسته، حداقل یک بار با این نرم‌افزار سر و کار داشته‌اند. هر سال امکانات برنامه SAP2000 بیشتر می‌شود و با حفظ رابط کاربری ساده و مشخص، بر پیچیدگی انواع محاسبات و آنالیزها اضافه می‌شود. محیط مدل‌سازی گرافیکی سه‌بعدی باعث شده است به سادگی بتوانید به طرح‌های خود تجسم ببخشید و سپس انواع تحلیل‌های لازم را روی آن انجام دهید.نرم‌افزار CSI SAP2000 تمامی نیازهای لازم برای طراح را یکجا فراهم آورده است و در ساخت سازه‌ها از این نرم‌افزار به طور عملی استفاده می‌شود. یادگیری این نرم‌افزار بسیار سریع است و به زمان طولانی برای یادگیری نیازی نیست. قالب‌های آماده‌ای که در نرم‌افزار پیش‌بینی شده است باعث می‌شود قادر به شبیه‌سازی طرح‌های بسیار پیچیده باشید. در این برنامه برای طراحان پل نیز امکانات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*