همه چیز درباره ساختمان های سبز (قسمت اول)


سالار تیموری اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۰ 15 دقیقه مطالعه
iOS 14

ساختمان های سبز چیست؟استاندارد های ساختمان و نحوه مدریت ساختمان های سبز شامل چه مواردی می شود ؟

اگر خبرهای مربوط به فناوری های سبز را پیگیری می کنید،خبر های در مورد خانه و سازه های سبز شنیده اید و یا اگر در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارید از نحوه انجام و مبانی اولیه ساختمان های سبز مطلع هستید.
اما آیا درباره محصولات متنوع تولید شده برای این بخش ،تکنولوژی های به روز،استاندارد های متفاوت و مسائل مربوط به این بخش اطلاعات کافی دارید و یا امکان بررسی و مقایسه محصولات و استاندارد ها این حیطه رو دارید؟
ما برای شما مجموعه مطالبی را تهیه کرده ایم تا اگر مایل هستید ،از صفر تا صد این بخش از ساخت وساز آگاه شوید و اطلاعات کافی و به روزی را در این مورد داشته باشید.
در این بخش سعی بر این بوده که سوالات اساسی موجود در این بخش را به صورت جامع پاسخ دهیم.
در اول بخش سوالاتی وجود دارند که نیاز است بررسی و پاسخ داده شوند.
-سیستم ها و روش های بررسی و ارزیابی ساختمان های سبز چگونه انجام می شود؟
-چرا باید به دنبال دریافت گواهینامه ساختمان سبز بود؟
-مزایای و معایب این بخش چیست؟
-ساز و کار سیستم ارزیابی بین المللی چگونه است؟
-باید بیشتر به دنبال کدام استاندارد ها ،گواهینامه ها و سیستم های ارزیابی بود؟
   در این مجموعه مطالب درباره برخی از اطلاعات رایج وفنی،انواع برنامه های ارزیابی و مدریتی روش های دریافت گواهینامه ساختمان سبز و در کل آنچه که باید به آنها دقت شود بحث و گفتگو خواهیم کرد.

ساختمان سبز چیست؟

ساختمان ها تأثیر مستقیم و غیرمستقیم عمده ای بر محیط زیست اطراف خود دارند. در ساخت تمامی ساختمان ها از انرژی ، آب و مواد خام استفاده می شود ، به دنبال آن زباله هایی تولید می شوند و در طی مراحل ساخت ، استفاده ، نوسازی ، احیا و تخریب ، ذرات بسیار خطرناکی را وارد جو زمین و هوا می کنند. این حقایق و مشکلات منجر به ایجاد استانداردهای ساختمان سبز ، گواهینامه ها و سیستم های رتبه بندی شده اند که هدف از این ها کاهش تأثیر ساختمان ها بر محیط طبیعی از طریق طراحی پایدار می باشد.
گرایش به سمت طراحی پایدار و سبز و در دهه ۱۹۹۰ با ایجاد سیستم ارزیابی BREEAM
(Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method) که اولین سیستم ارزیابی ساختمان سبز در انگلستان است افزایش یافت.
در سال ۲۰۰۰ ، شورای ساختمان سبز آمریکا (USGBC) استاندارد هایی را با هدف بهبود عملکرد زیست محیطی  ساختمان ها و از طریق ایجاد سیستم رتبه بندی ساختمان سبز
LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) تهیه ، تدوین و تصویب کرد. از زمان معرفی اولین سیستم LEED در جهان که شامل سیستم های رتبه بندی در ساختمان های موجود در شهر و همه محله ها می باشد، این سیستم همچنان مورد توجه قرار دارهمگان است.
   علاوه بر این ، یکی ازسیستم های ارزیابی که از جمله سیستم های مطرح دنیا می باشد، سیستم ارزیابی ساختمان سبز GBI (Green Building Initiative) می باشد ، که برای کمک به انجمن ملی سازندگان (NAHB) در تهیه راهنماهای ساختمان های سبز و سازه های مسکونی تدوین  شد؛ که  در حال حاضر با توجه به افزایش توجه و تقاضا به طراحی پایدار تبدیل شده است. گرچه سیستم مذکور در اصل برای کشور کانادا طراحی شده بود ، اما در سال ۲۰۰۵ توسط GBI و درایالات متحده نیز معرفی  و عملیلتی شد.
   به مرور زمان سیستم های ارزیابی متنوعی ایجاد شدند که همه تحت تأثیر این برنامه های اولیه قرار گرفته و با اولویت ها و نیازهای ملی آنها سازگار شدند. این سیستم ها سعی می کنند از مرزهای سیاستی های موجود و شیوه های ساختاری آنها عبور کرده تا مفاهیم اصلی تحول و پایداری را در دامنه وسیع تری مانند ایجاد انرژی تمیز خالص ، زندگی در ساختمان های خود ترمیمی که باعث بهبود محیط زیست و  کمک به بازسازی فرایندهای طبیعی می شوند ، مورد توجه قرار دهند.
   استانداردهای محصولات سبز از دهه ۱۹۸۰ در بازار کار ایجاد شد و تا دهه ۱۹۹۰ پیشرفت داده شد. در ابتدا ، بسیاری از استانداردهای محصولات سبز در میان نگرانی های روزافزون در مورد سمی بودن محصولات و تأثیر آن بر سلامت کودکان و کیفیت محیط داخلی IEQ (indoor environmental quality) تدوین شد. در قرن بیست و یکم ، با افزایش نگرانی ها در مورد گرم شدن کره زمین و کاهش منابع طبیعی ، با پشتیبانی از تحقیقات انجام شده ، تعداد و نوع استانداردها و گواهینامه های محصولات سبز افزایش یافت.
   تمرکز بر روی این ها و نیاز به گسترش استانداردها باعث ایجاد  طیف وسیعی از استاندارد های مربوط مسائل زیست محیطی و اثرات محصولات در طول فرایند تولید، و روش استفاده مجدد از آنها شده است. اگرچه تعریفی کلی و جهان شمولی از محصولات سبز وجود ندارد ، اما این محصولات برای پاسخگویی به خواسته های جامعه جهانی و استفاده مزایای زیست محیطی و مطابقت با استانداردهای خاص در نظر گرفته شده اند.امروزه تلاش های بسیاری برای ایجاد و هدایت جریان های وابسته به صنعت ساخت و ساز به سوی ساخت ساختمان های پایدار و با کارایی بالا، به وسیله تدوین تعداد زیادی از استاندارد ، رتبه بندی ها و برنامه های صدور گواهینامه در بازار ساخت و ساز شده است.
   امروز تخمین زده می شود که بالای ۱۰۰ مورد از این سیستم ها و استاندارد ها در ایالات متحده استفاده می شود ، و تقریباً ۶۰۰ گواهینامه مربوط به محصولات سبز
(Green Product) در سراسر جهان وجود دارد که  تعداد آنها همچنان در حال افزایش است.
   در کنار این استانداردها ، برنامه های ارزیابی بسیاری برای ساختمان های سبز وجود دارند که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند، برخی از آن ها اختیاری و روشی هایی برای بهبود را درخود دارند ، در حالی که بعضی از آنها رویکردی تجویز گونه دارند و برای تکامل برنامه ها نیاز است و برخی دیگر برنامه های هستند که اجرای آنها الزامی می باشد که می توان بر اساس نیاز افراد به این برنامه ها یکی از مدل ها را پیشنهاد داد.
   با بیشتر شدن تنوع در پروژه ها تعیین اینکه کدام استانداردها ، گواهینامه ها و برنامه های رتبه بندی قابل اطمینان ترین و مناسب ترین برای یک پروژه خاص هستند ، می تواند چالش برانگیز و وقت گیر باشد.
   ما در این مجموعه مقالات به برخی از اصطلاحات رایج و همچنین انواع سیستم های ارزیابی و صدور گواهینامه ساختمان سبز که در حال حاضر مورد تایید و استفاده می باشند را بیان می کنیم و همچنین درباره برخی از موارد مهم در انتخاب مجموعه نیازهای ساختمان های سبز بحث و گفتگو می کنیم.

استانداردهای ساختمان

   استاندارد مجموعه ای از دستورالعمل ها و معیارهایی است که براساس آن می توان درباره یک محصول قضاوت کرد. استانداردها مناسب بودن ، مقایسه و رقابت پذیری محصولات و خدمات را تضمین می کنند.
   استانداردهای مشترک برای صنعت ساختمانی، توسط سازمان هایی مانند ANSI ، ASTM یا ASHRAE که از طریق برگزاری جلسات دوره ای تدوین می شود. ISO سازمان استاندارد بین المللی ، سازمانی است که از استانداردها و گواهینامه های صنعت ساختمانی نیز پشتیبانی می کند ، استانداردهای جهانی را تعریف می کند و آن ها را توسعه می دهد که اغلب شامل قوانینی است که بر اساس نیازهای به روز جامعه هدف تدوین شده باشند.
   الزامات مندرج در استانداردها می تواند توجیه ای باشد (توصیف روش های موفقیت) و یا مبتنی بر عملکرد باشند.استانداردهای که در جلسات رسمی و با حضور متخصصان تدوین  ، از حمایت دولت و نفوذ بین المللی برخوردار هستند.اغلب استانداردهای این بخش به منظور ارتقا کیفیت و عملکرد تدوین شده اند.
   بسیاری از این استانداردهای تدوین شده برای محصولات سبز، استانداردهای می باشند که به صورت انحصاری یا نظارتی بوده و خارج از رویه رسمی سازمان های ANSI و ISO تدوین شده اند. البته چنین استانداردهایی می توانند تا حدودی دقیق تر و  سختگیرانه تر از استانداردهای های باشند که سازمان های رسمی ارائه نموده اند. اما باز هم با توجه به پشتوانه قوی این استاندارد ها می توان به هر دوی آن ها اطمینان کرد.
   بخش شماره ۱۸۹.۱ استاندارد  ANSI / ASHRAE / USGBC / IES
(Standard for the Design of High Performance Green Buildings except Low-Rise Residential Buildings) (استانداردی برای ساخت بناهای بزرگ پیشرفته و سبز می باشد و عملا برای ساخت خانه های مسکونی کاربردی ندارند) استاندارد هایی برای  معقوله های زمین ، طراحی ، ساخت ، بهره برداری و استفاده سازه های بزرگ با تکنولوژی سبز را اجباری کرده است. این استاندارد یکی از استاندارد های جامعی می باشد که شامل بخش های جداگانه ای برای زمین ، آب، بهره وری انرژی ، کیفیت محیط داخلی و مواد می شود.

آیین نامه های سبز

   آیین نامه های ساختمان سبز موجود در ایالات متحده و جامعه جهانی به صورت مداوم در حال تدوین و تصویب هستند، چرا که سازمان های خصوصی و بین المللی مدام در تلاش اند تا استانداردهای طراحی و ساخت ساختمان سبز را به سمت مرحله جدیدی از پایداری و عملکرد سوق دهند.

   مقررات تدوین شده در دو قالب اساسی ارائه می شوند:

۱-مقررات مبتنی بر قوانین و مقررات مبتنی بر عملکرد.
۲-مقررات نتیجه گرا نیز به مرور زمان به عنوان گزینه  سوم این قالب اضافه خواهد شد .
  • مقررات مبتنی بر قوانین دارای رویکردی سریع ، دقیق و محافظه کارانه ای برای پیروی از مقررات می باشد. به عنوان مثال تمامی پارامترهای محصولاتی که در یک ساختمان سبز استفاده می شوند از جمله میزان تحمل فشار و عمر مفید باید مطابق با جدول کمی موجود در استاندارد باشد.
  •    مقررات مبتنی بر عملکرد به منظور دستیابی به یک نتیجه و هدف خاص تهیه شده اند.
    به عنوان مثال در مقررات نتیجه گرا ، میزان استفاده از انرژی مورد بحث را تعیین می کنند و این اجازه را می دهند تا میزان مصرف انرژی اندازه گیری و ثبت شود تا با بررسی نتایج این اطمینان حاصل شود که سیستم پیاده سازی شده در یک ساختمان سبز تکمیل شده عملکرد قابل قبولی را از خود نشان داده است یا خیر.
   تنها تفاوت موجود بین مقررات و سیستم های درجه بندی ساختمان های سبز در اجباری بودن آن مقررات است. اگر مقررات جدید ساختمان های سبز توسط اعضای سازمان ها و شرکت ها تصویب شوند ، می توان دید که سرعت بهروری  سبز و افزایش ملایمات زیست محیطی به طور گسترده افزایش خواهد یافت.
بهتر است هنگام انجام یک پروژه ، اعم از ساخت و ساز جدید و یا نوسازی ، بررسی کنید که آیا استاندارد و مقررات  ساختمانی سبز در استان و یا شهر شما وجود دارد و آیا منطقه پروژه شما شامل این مقررات می شود یا خیر.
   (International Green Construction Code)  IGCC ، آیین نامه بین المللی ساختمان سبز ، شامل مجموعه ای جامع از آیین نامه الزامی برای کاهش اثرات منفی ساختمان ها بر محیط زیست می باشد. این آیین نامه به صورت سندی می باشد که به راحتی توسط تولید کنندگان، متخصصان طراحی و پیمانکاران قابل استفاده است. با این حال ، وجه تمایز این آیین نامه در دنیای ساختمان سبز این است که ؛ این آیین نامه طوری در سطوح بین المللی و برای همگان تدوین شده که اجرا و پیاده سازی این آیین نامه هم به صورت تخصصی و هم به صورت داوطلبانه قابل اجرا باشد.
   آیین نامه بین المللی ساختمان سبز (IGCC) متناسب با نظرات شورای تنظیم مقررات بین المللی (ICC) و در جهت پیشبرد اهداف و ایجاد هماهنگی بین سایر آیین نامه تهیه شده است. این مورد از آیین نامه ها در مورد ساختمان ها ، سازه ها و سیستمهای تجاری پیشرفته هم به صورت سنتی و هم به صورت پیشرفته قابل اجرا خواهد بود.
   یکی دیگر از این آیین نامه  ها ،آیین نامه بین المللی ساختمان (IBC) می باشد. IBC بر اساس قوانین و الزامات عملکردی خود ، نگرانی های موجود در بخش بهداشت و ایمنی ساختمان ها را بهبود و رفع می کند.
از اهداف آیین نامه بین المللی ساختمان (IBC) می توان به موارد زیر اشاره کرد:
محافظت از سلامت و ایمنی بخش عمومی، ایجاد اولویت درمانی و همچنین تهیه مصالح ساختمانی متناسب با سلامت عمومی بدون افزایش بی دلیل هزینه های ساخت و ساز.
   اما اگر به صورت داوطلبانه آیین نامه های بین المللی ساختمان سبز (IGCC) را اجرا کنید امکان این که با موفقیت تمامی نکات را اعمال کنید و جود ندارد.چرا که بعضی از موارد ذکر شده در این آیین نامه ها به صورت اجباری و بر اساس اصول قانونی باید اجرا شود.

پایان قسمت اول

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*