پنج فناوری که می توانند خانه های ساخته شده را تغییر دهند


سالار تیموری اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰ 10 دقیقه مطالعه
iOS 14

پنج فن آوری که می توانند خانه های ساخته شده را تغییر دهند

   جان الیس سخنران اصلی کنفرانس سازندگان ساختمان ساحل اقیانوس آرام (PCBC)، پیش بینی می کند که پنج  فناوری پیشرفته ، آینده ساخت خانه را دگرگون خواهد کرد.
   جان الیس ، مدیر سابق شرکت فورد موتور و موتورولا ، مدیر عامل شرکت الیس و همکاران ، یک شرکت مشاوره مدیریت می باشد که به مشتریان در زمینه های خودرو ، ساخت و ساز ، اتصال و نرم افزار خدمات ارائه می دهد.
   در کنفرانسی که الیس سخنران اصلی آن بود ، به فناوری های جدیدی که می توانند بر صنعت ساختمان تأثیر بگذارند از جمله اینترنت اشیا ، چاپ و اسکن سه بعدی ، فناوری نانو و غیره اشاره کرد.
   در این میان به مصاحبه ی مجله بین المللی  BUILDER با الیس در مورد چشم انداز خود برای آینده ساخت و ساز می پردازیم تا شرکت ها و سازندگان در سرتاسر جهان با  نگاهی اجمالی و تخصصی به آینده بخش ساخت و ساز  بنگرند.
  • این روزها فناوری های عرصه ساخت و ساز سریعتر از آنکه شرکت ها و افراد متخصص بخواهند با آنها آشنایی پیدا کنند به سوی تکامل می روند. به نظر شما آنها باید به کدام فناوری برتر مد نظر شما توجه کنند؟

   از مجموع فناوری های عرصه ساخت و ساز می توان لیستی از پنج تکنولوژی برتر و حیاتی ارائه نمود که ممکن است باعث تعجب صاحب نظران شود ، چرا که عمده ی فعالیت این تکنولوژی ها در سایر بخش های صنعت می باشد.

چرا که در ابتدا باید این تکنولوژی ها با تمامی زوایا برای این افراد تعرف و تبیین شود.

  • شماره یک : چاپ سه بعدی

   به نظر من شماره یک این لیست را می توان چاپ سه بعدی انتخاب کرد
چرا که این فناوری در چند سال گذشته جهش های چشمگیری و فراوانی داشته است.اولین اتومبیل با چاپ سه بعدی در سطح تجاری که از نظر اقتصادی هم  مناسب می باشد در نوامبر ۲۰۱۵  و در نمایشگاه انجمن  تولید کنندگان تجهیزات ویژه  و در لاس وگاس معرفی شد که هم اکنون برای خرید نیز در دسترس همگان می باشد.
   در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ آزمایشگاه ملی Oak Ridge اولین خانه چاپ شده به وسیله یک چاپگر سه بعدی عظیم را که مناسب و مقاوم برای زندگی روزمره  بود را به نمایش گذاشتند.
بهبود و پیشرفت چاپ سه بعدی همچنان ادامه خواهد داشت و به زودی امکان چاپ هر چیزی برای هر شخصی فراهم می شود.
   من کاملا  ایمان دارم در آینده ای نه چندان دور ، در هر خانه ای یک چاپگر سه بعدی خواهد بود تا به وسیله آن اشیا مصرفی و روزمره مانند بشقاب ، لیوان ، حوله و غیره چاپ شود .
  • شماره دو: تکنولوژی شارژ بی سیم

   شعار شماره دو لیست من این است:
((تصور جهانی بی سیم و عاری از هر گونه سیم و پریز))
به طوری که هر دستگاهی را فارغ از اندازه و عملکرد و به وسیله تکنولوژی بی سیم بتوان شارژ کرد. من این را آینده تکنولوژی بی سیم  می بینم و آینده بسیار نزدیکتر از آن است که مردم تصور می کنند.
یک شرکت معتبر  اعلام کرده قبل از سال ۲۰۲۲ یک محصول مرتبط با تکنولوژی بی سیم در بخش ساخت و ساز را می دهد. اگر چنین اتفاقی محقق شود ، تأثیر بسزایی در چگونگی ساخت خانه های آینده خواهد داشت.
  • شماره سه: ذرات نانو

   شماره سه و بخش جذاب من مربوط به بخش رنگ با تکنولوژی ذرات نانو واقعی است.
این فناوری جدید انقلابی، آغاز گر تحولی شگرفت در صنعت ساخت و ساز در جهان است.سطوح کاملاً مستحکم ، سطوح خود تمیز شونده و رنگ های متغیر و پویا ، تنها چند نمونه از مواردی است که با استفاده از رنگ ذرات نانو می توان انجام داد.ما می توانیم خانه های در آینده را تصور کنیم که هرگز کثیف نمی شوند ، در برابر کپک و سایر نیروهای ویرانگر این چنینی مقاوم هستند و می توانند با هوس و نظر شخصی تغییر رنگ دهند و اینکه خود ترمیم باشند.
  • شماره چهار: ماشین آلات هوشمند

    شماره چهار را ماشین آلات سنگین تمام اتوماتیک و دارای هوش مصنوعی انتخاب می کنم.
اگرچه ارتباط مستقیمی با مصالح مصرفی در عرصه ساخت و ساز ندارد ، اما ماشین آلات سنگین تمام اتوماتیک و دارای هوش مصنوعی قرار است تجربه ساخت خانه را برای همیشه تغییر دهد.من می توانم به صورت داستانی جذاب بگویم:
   ((با نفوذ ماشین آلات سنگین تمام اتوماتیک و دارای هوش مصنوعی در بازار ، سازندگان بنا بیشتر از اینکه این وسیله ها را صرفا به عنوان یک وسیله در اختیار فرض کنند، به این وسیله ها عادت کرده و  با گذشت زمان ، می بینند که چگونه روند کارها سریع ،دقیق و مقرون به صرفه خواهد بود.))
   وقتی این اتفاق بیفتد ، دیگر نیازی به گاراژ های بزرگ نخواهد بود چرا که این ماشین آلات قابلیت کوچک شدن نیز را خواهند داشت. البته با مرور زمان.

«خانه های  آینده در جهانی کاملاً مستقل  و متفاوت تر از خانه های امروزی خواهند بود»

  • شماره پنج: استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین

   هواپیماهای بدون سرنشین یکی از فناوری های دیگر است که گرچه ارتباط مستقیمی با ساخت بنا ندارد اما تأثیر بسزایی در ساخت خانه های آینده خواهد داشت.ما به سرعت در حال انتقال به موقعیتی هستیم که نظارت های میدانی،کنترل پروژه ،انجام نقشه بردای و تمامی بخش های مهندسی و محاسباتی به کمک هواپیماهای بدون سرنشین خواهد بودتصور کنید هواپیمای بدون سرنشین خود را به  منطقه ای فرستادید که قرار است در آن منطقه ساخت بنا شروع شود.
   نقشه بردای با زاویه نزدیک مراحل متراژ دقیق و سریع، بررسی موقعیت های خیابان مجاور و کنترل روند عملیات و بسیاری از عملیات به کمک هواپیماهای بدون سرنشین امکان پذیر است.
  • طی چند سال آینده اینترنت مبتنی بر اشیا چگونه بر زندگی افراد در بناهای مجهز تأثیر می گذارد؟

   یکی از بزرگترین مسائل اینترنت مبتنی بر اشیا و خانه های آینده ، مفهوم حریم خصوصی خواهد بود.
   همانطور که می دانید برای اتصال سیستم هایی مبتنی بر اینترنت که الان جزئی از زندگی ما هستند به اینترنت پر سرعت و پایدار نیاز است.با رشد و بهبود این سیستم ها خواهیم دید که تمامی نیاز های روزانه افراد ساکن در خانه های هوشمند به کمک سیستم های مبتی بر اشیا به سهولت انجام خواهد گرفت.
   در کنار این بخش صاحبان خانه می توانند به وسیله ارسال پیام هوشمند به افرادی که قصد ورود به خانه را دارند اعلام کنند که با ورود به خانه ، شخص موافقت می کند که حریم خصوصی وجود نداشته باشد.
  • چه قدر تا عمومی شدن تکنولوژی چاپگر های سه بعدی در بخش ساخت و ساز مانده است؟

   همانطور که در پاسخ بخش های قبلی عرض کردم ، ساخت بنا ها به صورت چاپ از طریق پرینتر های سه بعدی به صورت محدود در حال انجام است،چرا که پیشرفت کامل این تکنولوژی نیازمند پیشرفت سایر تکنولوژی های مرتبط می باشد.بنابراین من اعتقاد دارم که ظرف ۱۰-۱۵ سال آینده بتوانیم خانه هایی با تکنولوژی چاپ سه بعدی بسازیم.
  یکی از دلایل قابل قبول برای تایید موفقیت این امر امکان تولید خانه ای به حالت پیش ساخته است. آنها قبلا این امکان را فراهم کرده بودند تا با ساخت بخش هایی از خانه در یک مکان جدا و انتقال آنها به محل نصب بتوانند خانه را به صورت سریع احداث کنند. این امکان می تواند بهترین روش تولید قطعات پیش ساخته به وسیله پرینتر سه بعدی در کارگاه های مخصوص باشد.
   خوانندگان ما اغلب به دنبال طراحی و نوآوری های تکنولوژیکی در صنعت خودروهای سنگین ساختمانی هستند.

طراحان و سازندگان خودروهای سنگین ساختمانی از بررسی نحوه ساخت و طراحی این ماشین آلات چه چیزی می توانند بیاموزند؟

   یکی از بزرگترین تغییرات در این صنعت چاپ سه بعدی است. پس از کامل شدن این تکنولوژی به راحتی می توان از این تکنولوژی نیز استفاده کرد
   چرا که با انجام این کار هم در وقت هم از نظر مالی صرفه جویی خواهد شد. و دیگر نیاز نخواهد بود که برای تهیه قطعات مصرفی و یدکی ماشین آلات و سیستم های مکانیکی به کار رفته در بنا به صد ها شرکت مراجعه کرد
  • به نظر شما در سال ۲۰۲۵ بخش های مهم در صنعت ساخت و ساز ساختمان چه بخش هایی خواهد بود؟

   به نظر من در بخش ساخت و ساز دو بخش مهم نقش پرنگتری خواهند داشت.این دو بخش شامل “تکنسین های” متمرکز بر انجام سیستم های برق رسانی بی سیم و کالیبراسیون رنگ های دارای ذرات نانو می باشد.
   در بخش ابزار آلات ، قطعاً چاپگرهای سه بعدی وجود دارند که برای ایجاد قطعات در زمان و مکان مورد نیاز استفاده می شوند.
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*