یوبوت چیست؟چه استفاده هایی دارد؟(قسمت اول)


سالار تیموری مرداد ۱۱, ۱۴۰۰ 18 دقیقه مطالعه
iOS 14

امروزه سبک سازی ساختمان ها و دیگر سازه ها از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد به دلیل آن که هرچه سازه سبک تر باشد در برابر زلزله از خود رفتار مناسب تر و بهتری نشان خواهد داد. یکی از موضوعاتی که سبب افزایش وزن سازه خواهد شد، سقف ها می باشند.

  سقف ها اگر مناسب طراحی و اجرا نشوند و بار مرده زیادی داشته باشند، در برابر زلزله نمی توانند رفتار خوبی نشان دهند به همین دلیل است که مهندسان سازه در پی آن هستند که از اجزا و سازه هایی استفاده کنند که باربری مناسب و در عین حال سبک و انعطاف پذیر باشد. امروزه استفاده از سازه یوبوت بسیار مرسوم است. در این مقاله از پنجره به یوبوت و نکات مربوط به آن می پردازیم. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سقف یوبوت چیست؟

   سقف یوبوت از دو لایه بتنی مسلح در بالا و پایین دال مجوف تشکیل شده است. حد فاصل این دو لایه با قالب هایی به نام یوبوت پر می شود. این قالب ها مانند بلوک های سفالی و یا پلی استایرنی دارای هندسه مکعبی اما تو خالی می باشد. نکته حائز اهمیت، استفاده از قالب های یوبوت استاندارد با توجه به پیدا شدن انواع و اقسام قالب ها در کشور طی سال های اخیر است.
   مشکل اصلی دال ها در ساختمان های بتنی، وزن بالای آن ها است که طول دهانه ها را محدود می کند. به این دلیل، فناوری های نوین بتنی مسلح مانند دال بتنی مجوف یوبوت بر روی افزایش طول دهانه و همچنین کاهش وزن و یا غلبه بر ضعف طبیعی بتن در کشش متمرکز شده اند.
دال ‌های یوبوت جزء سیستم‌ های دوطرفه مشبک با قالب‌ های ماندگار و نقش بسیار مهمی در مقاوم سازی سازه های بتنی را ایفا می کنند. نوار های باربر طراحی شده در دال ‌های مشبک یوبوت در حقیقت تیرهای I شکل متعامدی هستند که به جهت سختی بالای خود و سبکی دال قادر به باربری در دهانه ‌های بلند و کنترل مناسب خیز در این دهانه ‌ها هستند.

یوبوت چیست؟

   یوبوت (U-boot  یا  U-boat) نام زیر دریایی های جنگی بود که ارتش آلمان در خلال جنگ های اول و دوم جهانی از آن استفاده می کرد. از آن جا که قالب های مورد استفاده در سقف یوبوت حین عملیات اجرا درون دال بتنی مدفون می شوند، این سقف برای اولین بار توسط مهندسین ایتالیایی به این نام نام گذاری شد.
در اواخر قرن بیستم میلادی، مهندسین ایتالیایی با تحقیق بر روی سقف های مختلف به ویژه دال های بتنی در جهت بهینه سازی آن که ایجاد دهانه های بزرگ تر و کنسول های بلندتر امکان پذیر می شود و در نتیجه کلی از انجام تمامی این امور مقاوم سازی ساختمان را نیز در پی دارد ، سیستم دال مجوف دوپوش یوبوت را ابداع و به دنیا معرفی کردند.در حال حاضر سوال این است که یوبوت چیست؟ استفاده از دال‌ مجوف دوپوش ( یوبوت ) در ایران از سال ۱۳۸۸ با تأیید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن آغاز گردیده است. سقف مجوف چیست؟

دلیل استفاده از یوبوت چیست؟

   لازم به ذکر می باشد که هدف اصلی از قرار دادن قالب ‌های یوبوت در داخل دال‌های بتنی، ایجاد حفره ‌های خالی در داخل دال و حذف بتن ناکارآمد در میان آن می باشد. و کاربرد آن در سقف و فونداسیون ساختمان ها می باشد که از ترکیب نو آورانه بتن، میلگرد و قالب هایی از جنس پلی پروپیلن ساخته می شود. که تمام این موارد با هم باعث مقاوم سازی سازه و در نتیجه مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله و حوادث دیگر می شود.
   از سازه یوبوت می توان در اغلب پروژه های فنی مهندسی که نیاز به سطوح بزرگ دارد با مزیت کاهش مصرف بتن و غیره و در نتیجه کاهش وزن و در ازای آن تعداد طبقات بیشتر و عدم نیاز به فنداسیون سنگین و عظیم استفاده کرد.شاید در نگاه اول هزینه و نحوه ی اجرای این نوع سیستم سقف بالا و سخت به نظر برسد. ولی اجرای این روش در دهانه های بزرگ و دارای ابعاد زیاد تقریباً از تمام روش های موجود با صرفه تر و در نهایت برابر بدست می آید.

ویژگی یوبوت چیست؟

  1. یکی از امتیاز های مهم این روش آن است که  می توانیم بدون داشتن اکیپ اجرایی متخصص به مقاوم سازی سازه و به دنبال آن مقاوم سازی ساختمان دست پیدا کنیم.

  2. یوبوت (U-BOOT) سازه ای قابل بازیافت از جنس پلی پروپیلن است که به عنوان دال مجوف و سقف سازه بکار می رود و در نتیجه باعث مقاوم سازی سازه می شود.

سقف مجوف یوبوت چیست؟

   دال مجوف یا سقف مجوف یوبوت (U-BOOT) یا دوپوش بتن مسلح، از دولایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال و به صورت گسترده قرار می گیرد و حد فاصل این دو لایه با نوعى بلوک تو خالى ماندگار به نام (U-BOOT) که از جنس پلى اتیلن مى باشد، پر شده است. این محصول همانند بلوک هاى سفالى یا پلى استایرن داراى هندسه اى مکعبى اما مجوف مى باشد که با توجه به نیاز پروژه و محاسبات طراحى، ابعاد مختلفى دارند.
   در دال‌های مجوف، استفاده از یک شبکه تیر متعامد در زیر دال اصلی، باعث کاهش حجم بتن ریزی، آرماتورگذاری و در عین حال کاهش وزن سقف می‌شود. با این وجود در این سیستم سختی مقطع دال افزایش می‌یابد. این افزایش سختی به دلیل ایجاد مقطع T شکل در دال است.

در قسمت های بعدی درباره نحوه اجرا مزایا و انواع یوبوت ها بحث خواهیم کرد.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*