یک مدیر ساخت و ساز چه وظایفی دارد؟


نسرین یوسفی تیر ۲۷, ۱۴۰۰ 18 دقیقه مطالعه
iOS 14

مدیریت ساخت و ساز مسئولیت‌های خاصی دارد. مانند تنظیم برنامه‌های زمانی، مانیتورکردن مسائل مالی و اطمینان از اینکه تمامی کارکنان مشغول کاری هستند که به آنها محول شده. به کمک مدیران ساخت و ساز می شود اطمینان پیدا کرد که محیط کار کاملا عاری از هرگونه خطرهای ایمنی هست و روابط در محل کار به چه صورتی است. در این مقاله وظایف، ویژگی‌ها و یک روز کاری مدیرهای ساخت و ساز را مرور می‌کنیم.

   برای ایجاد یک دید کلی‌تر می توان گفت که مدیران ساخت و ساز روی بخشی از پروژه ساختمانی نظارت دارند و آن را رهبری می‌کنند.
   تقریبا ۷۵ درصد از مدیران ساخت و ساز، فریلنسرهایی هستند که توسط کارفرما استخدام می شوند. تعداد زیادی از این کارفرما‌ها خواستار پس‌زمینه آکادمیک برای مدیران هستند. و این مدرک حداقل باید در سطح کارشناسی در رشته مرتبط باشد. 

تفاوت‌های مدیر ساخت و ساز و پیمانکار عمومی

   در حالی که دو مفهوم “مدیر ساخت و ساز” و “پیمانکار عمومی” اغلب به جای هم استفاده می‌شوند، بین آن ها تفاوت‌های آشکاری وجود دارد. معمولا مدیران ساخت و ساز درگیر پروژه‌ای هستند که از ابتدا تا پایان به آنها  محول شده است. آن ها در کنار انتخاب پیمانکار عمومی و معماران، در برنامه‌ریزی اولیه هم به کارفرما کمک می‌کنند.

مسئولیت‌های یک مدیر ساخت و ساز

   کارهایی که یک مدیر ساخت و ساز باید انجام بده عبارتند از:

 • مدیریت کیفیت: یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر ساخت و ساز این این می باشد که اطمینان حاصل کند  کارکنان و کارگران کار های محول شده را در نهایت کیفیت انجام می‌دهند و از کار سر باز نمی زنند.
 • مدیریت هزینه‌: یک مدیر ساخت و ساز خوب دائما بر هزینه‌ها نظارت دارد و وقتی که مسائل و مشکلات پیش بینی نشده پیش می آید، تغییرات لازم رو انجام می‌دهد و مدیریت می‌کند.
 • مدیریت امنیت: مدیران ساخت و ساز مسئولیت دارند که احتمالات خطرات احتمالی را به کمترین میزان ممکن برسانند و ایمنی را در محیط کار به ارمغان بیاورند.
 • مدیریت قرارداد: یک مدیر ساخت و ساز باید اطمینان حاصل کند که تمامی مقررات قرارداد با هم تطبیق دارد و تمامی طرف‌ها هم از این قرارداد راضی می باشند.
 • همچنین مدیران ساخت و ساز باید تمامی افراد عضو را در مورد تمامی فعالیت های پروژه در جریان بگذارند. این افراد شامل کارفرماها، معماران و یا پیمانکار و… می شود و اگر مشکلی پیش بیاید، مدیر باید به سرعت برای رفع اون اقدامات لازمه را انجام دهد.

چگونه یک مدیر ساخت و ساز باشید؟

   کارهایی که یک مدیر ساخت و ساز باید انجام بدهد قطعا بیشتر از تیک زدن چک لیست‌ها است. یک مدیر ساخت و ساز خوب باید دانش کافی در مورد استانداردهای ساختمان سازی و مهندسی سبز داشته باشد و همینطور به نرم‌افزارهای صنعتی هم مسلط باشد. به این هم توجه داشته باشید که تجربه‌ی کاری به تنهایی کافی نیست و همونطور که در بالا هم گفتیم مدرک آکادمیک هم مهم می باشد هست.
   از مهارت هایی که مدیران پروژه باید داشته باشند می توان به آمار، ریاضیات، معماری، و فن آوری اطلاعات اشاره کرد. همچنین برخوردار بودن از مهارت‌هایی مثل طراحی، برنامه‌ریزی، اجرای درست قوانین ساخت و ساز، زمانبندی و تخمین هزینه برای اونها می تواند مزیت محسوب شود.
   مدیران ساخت و ساز باید از مهارت ارتباطی خوبی برخوردار باشن و توانایی این رو داشته باشن که با افراد متنوع و مختلف کار کنن. یک تیم ساختمانی از نقش‌های متنوعی تشکیل شده و از اونجایی که پروژه های ساختمانی معمولا زمان محدودی دارن، داشتن مهارت مولتی تسکینگ برای مدیران پروژه به یک الزام تبدیل شده.

روز کاری یک مدیر ساخت‌و‌ساز

   مدیریت ساخت و ساز یک کار پرسود  می باشد که از جنبه‌های مختلف زندگی مثل مهندسی، کار و مدیریت پروژه برای افراد جذاب می باشد.
   براساس تحقیقی که موسسه BLS انجام داده، مدیریت ساخت و ساز در حال رشد هست و در بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ انتظار می رود که ۱۶ درصد رشد رو در این زمینه شاهد باشیم.البته دستمزد مدیران ساخت و ساز هم از این رشد مستثنی نیستند.

   اما مدیر ساخت‌وساز بودن دقیقا به چه معناست؟ در این قسمت مقاله می‌خوایم نگاهی عمیق‌تر به این موقعیت شغلی داشته باشیم.

   اولین چیزی که باید بدانیم این است که مدیران ساخت و ساز روزهای معمولی ندارن. یک روز شما باید با سهامداران سروکله بزنید و بعد باید در محل پروژه حاضر باشید و دلایل تاخیر پروژه رو ارزیابی و بررسی کنید. با این توصیفات، مهم‌ترین وطایف یک مدیرساخت و ساز عبارت است از:
 1. برنامه‌ریزی، ساماندهی، زمانبندی، هدایت، کنترل و اتمام پروژه
 2. استخدام و مدیریت کارگران و کارمندان
 3. آماده سازی و انعقاد بودجه
 4. به حداکثر رساندن منابع فیزیکی و انسانی در دسترس
 5. همکاری با معماران و مهندسان برای بهینه‌سازی محصول نهایی
 6. مذاکره قرارداد و نمایندگی از شرکت
 7. حفظ امنیت کارگران
 8. اطمینان از اجرای قوانین رسمی ساخت و ساز
اکثر مدیران ساخت و ساز طبق یک برنامه‌ی ساخت و ساز معمولی کار می‌کنند. آن ها مثلا از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد ازظهر کار نمی‌کنند. اونها معمولا صبح خیلی زود از خواب پا می‌شن. روز مدیران ساخت و ساز بین اموری مثل جلسات، برنامه‌ریزی، کار با اسناد و حضور در محل پروژه تقسیم می‌شود. آن ها باید از دو مهارت آنالیز برای حفظ پیشرفت پروژه و همچنین تشویق کارمندانشون برخوردار باشند.

مهارت‌های مکمل مهارت‌های رهبری

   مدیران ساخت‌‌‌وساز یک مجموعه از صفات رو دارا می باشند که آن ها رو با کار و کارفرما در تعامل نگه می‌دارد. در تحقیقی که در دانشگاه Uyo انجام گرفت، مشخص شد که اگر مدیران ساخت و ساز از مهارت هایی که مکمل مهارت های رهبری هست پیروی کنند به موفقیت بیشتری می‌رسند. مهارت هایی مثل:
 1. ارتباطات موثر: این مهارت جزو مهم‌ترین مهارت‌های مدیر پروژه به حساب می آید. چون کسانی که ارتباطات ضعیفی داشته باشن نمی‌توانند اهداف رو به وضوح برای زیردستانشون توضیح بدهند.
 2. دسترسی: مدیران ساخت و ساز باید همیشه در مواقع ضروری قادر به پاسخگویی باشند و خودشان را با شرایط پیش بینی نشده در فرآیند کار مثل تغییرات آب و هوایی تطبیق بدهند.
 3. هوش: مدیران ساخت و ساز باید اعتماد افراد تابع رو بدست بیاورند. اینکه مدیران پروژه قادر باشند نشان بدند که تصمیمات چطور گرفته می‌شود- مثلا چرا از این مواد استفاده شده است- بازده و محبوبیت آن ها را افزایش می‌دهد.
 4. توانایی: این مهارت مهم‌ترین مهارتی هست که یک مدیر پروژه باید داشته باشد. اینکه یک مدیر بتواند کار را خوب انجام بدهه بسیار مهم می باشد.
 
   بسیاری از مهارت‌هایی که برای مدیران پروژه در نظر گرفته می‌شود باید در مدیران ساخت و ساز هم وجود داشته باشد و این مهارت‌ها بین آن ها مشترک می باشد.

مهارت‌هایی از جمله عمل‌گرایی، همدلی و اقتدار.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*