۷ مزیت ساختمان های پیش ساخته


بهرنگ دیلمقانی اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰ 15 دقیقه مطالعه
iOS 14
پیش گفتار

ساختمان های پیش ساخته یا Prefabricated buildings

   در ایالات متحده بین سال های ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۰ شرکت های متعددی آغاز به فروش قطعات پیش ساخته کردند.
   در اثنای جنگ جهانی دوم بیشتر برای نظامیان و ارتش آمریکا ساخته شد و بعد از آن به شدت رایج شد و توسعه پیدا کرد و به نوعی از این تکنولوژی به عنوان نسل سوم ساختمان سازی نام برده می شود.  
   امروزه به دلیل مباحث مهمی از قبیل سرعت، کیفیت، محیط زیست و هزینه، این نوع ساختمان سازی بیش از پیش رایج می شود.
   به خصوص تلفیق این نوع ساخت و ساز با تکنولوژی نوین، در ساخت، تولید و حتی طراحی محاسن آن را تقویت نموده و توجیه پذیری آن ها را بیشتر به رخ کشید.
   در کشور ما ایران متاسفانه این نسل از ساختمان سازی هنوز رایج نگردیده است که دلیل عمده آن مربوط به نبود  تکنولوژی ساخت و اجرا در این زمینه می باشد.
۷ مزیت ساخت سازه های(قطعات) پیش ساخته
   تولید سازه های(قطعات) پیش ساخته مجموعه فعالیت هایی هستند که در آن اجزای مختلف مورد نیاز برای ساخت سازه(ساختمان،سد و…) در یک سایت تولیدی ، تهیه و تولید شده و سپس آن مجموعه های فرعی تولید شده را پس از انتقال به محل کارگاه ساختمانی به هم متصل می کنند.
   ساخت و ساز به وسیله سازه های پیش ساخته گاهی اوقات به عنوان یک روش ساخت با هزینه بالا و تولید محدود تلقی می شود. در واقعیت اما کاملاً برعکس است. ساخت و ساز پیش ساخته در حال تبدیل شدن به یک روش مرسوم است ، چرا که باعث افزایش کیفیت ساخت و ساز می شود و با بودجه های مختلف نیز می توان عملیاتی کرد.
   علیرغم تصور قبلی از سازه های پیش ساخته ، مزایای بی شماری برای این نوع  از ساخت و ساز وجود دارد. در این مقاله مزایاهایی که ساخت سازه های پیش ساخته برای صاحبان مشاغل و هم برای مشتریان به ارمغان می آورند را بررسی  می کنیم.
  • سازگاری کامل با محیط زیست

   ساخت نمونه های پیش ساخته اغلب به دلیل بهره وری در انرژی و ساخت مطمعن مورد توجه قابل تصوری قرار می گیرد. در روش های سنتی ساخت و ساز معمولا به مواد زیادی و گاهی بی مصرف نیاز است که معمولا منجر به افزایش ضایعات تولیدی می شود.
   با این حال ، از آنجا که مجموعه سازه های پیش ساخته در یک کارخانه یا کارگاه تولید می شوند ، مواد اضافی را می توان در محل کارخانه یا توسط سایر مراکز با استفاده از تکنولوژی های به روز بازیافت کرده و دوباره وارد چرخه تولید کرد.این یک پیشرفت قابل ملاحظه ای نسبت به ارسال مستقیم زباله به محل دفن نخاله های ساختمانی از یک محلی که در آن ساخت و ساز سنتی انجام می گیرد است. همچنین ، به دلیل وجود محیط کاملا تخصصی و مدریت شده بر اساس قوانین، امکان ساخت دقیق تر مصالح ، اتصالات محکم تر و فیلتراسیون بهتر هوا را فراهم می شود، که به نوبه خود به تنهایی می تواند باعث افزایش بهره وری انرژی شود. 
  • پس انداز مالی

   یکی از بزرگترین مزایت های ساخت و ساز به وسیله سازه های پیش ساخته پس انداز مالی یا به نوعی همان کاهش هدر رفت بودجه اختصاص یافته برای ساخت و ساز است.
   اگرچه خرید و استفاده از قطعات سفارشی ممکن است گران به نظر برسد ، اما ساخت و ساز با استفاده از سازه های پیش ساخته ، این مورد را کاملا نقض می کند. ساخت و ساز به وسیله سازه های پیش ساخته  تمامی اقشار را با بودجه هایی متفاوت را تحت پوشش قرار داده و گزینه ای مقرون به صرفه را برای ساخت و ساز ایجاد می کنند.
   تولیدکنندگان سازه های پیش ساخته غالباً تخفیف های عمده ای را از تأمین کنندگان مواد اولیه دریافت می کنند که در نتیجه باعث کاهش هزینه های ساخت یک پروژه ساختمانی می باشد. ساخت و ساز به وسیله سازه های پیش ساخته همچنین امکان فعالیت پیمانکاران غیر معتبر و ناشی و کارکنان غیرمولد و غیر کارامد(با توجه به ماهیت تخصصی) را به طور کلی ملغا می کند. علاوه بر این ها ، با کاهش زمان ساخت و ساز می توان به طور قابل توجهی در هزینه های مالی و زمانی ساخت و ساز صرفه جویی کرد.
  • انعطاف پذیری

   سازه های پیش ساخته را می توان به راحتی از هم جدا  و جابجا کرد. این  مزیت به طور قابل توجهی تقاضا برای  مصرف مواد اولیه را کاهش می دهد ، انرژی مصرفیرا به حداقل رسیده و به طور کلی زمان مورد نیاز را کاهش می دهد. همچنین ، سازه های پیش ساخته امکان انعطاف پذیری در طراحی سازه های مورد ساخت را فراهم می کند که فرصت های بی حد و حصری را فراهم می کند. از آنجا که واحدهای ساختمانی پیش ساخته می توانند در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند ،به دلیل ماهیت خنثی بودن از نظر زیبایی تقریباً با هر نوع ساختمانی ترکیب می شود.
  • کیفیت پایدار
   از آنجا که تولید سازه های پیش ساخته در یک محیط مدریت شده و بر اساس استانداردهای مشخصی انجام می گیرد ، مجموعه سازه های تولید شده معمولا با کیفیت یکسانی ساخته می شوند.
   سازه های ساخته شده برای سایت های ساختمانی به سطح مهارت و برنامه های زمان بندی شده توسط پیمانکاران ساختمان بستگی دارد. همه اینها به ساخت و کیفیت کلی ساختار تولیدی سازه کمک می کند. در کارخانه های تولیدی ، هر مدل از سازه های تولید شده توسط خدمه های با تجربه ساخته می شود ، و چندین مدل با  کیفیت های متفاوت را در تمام مراحل تولید بررسی و آزمایش کیفی و کمی و فنی می کنند.
   برخی از سازه های پیش ساخته حساس با استفاده از تجهیزات و ماشین آلات مدرن و دقیق برای اطمینان از انطباق استاندارد ها با استاندارد های جهانی ساختمان ساخته شده اند.

کاهش اختلال احتمالی در مجموعه تولید کننده و مصرف کننده نهایی

   از آنجا که بسیاری از اجزای  پیش ساخته یک ساختمان در کارخانه تولید و تکمیل می شود ، به طور قابل توجهی ترافیک تجهیزات مکانیکی، کشنده ها و ماشین آلات حمل و نقل در اطراف محل ساخت و ساز نهایی کمتر می شود.   
   همچنین این امر باعث کاهش اختلالات ناشی از سنتی بودن مشاغل از جمله : آلودگی های صوتی و زیست محیطی ، زباله و نخاله های تولیدی و سایر مواد تحریک کننده رایج می شود.
   این رویکرد ساده در بخش ساخت و ساز، فضای بسیار کارآمدتری را برای بهره وری فراهم می کند و حواس پرتی ها و تداخل های غیرضروری را که معمولاً در محیط های ساختمانی هستند ، از بین می برد.
  • کاهش زمان ساخت سازه

   مدت زمان ساخت سازه های قابل حمل به طور قابل توجهی کمتر از ساخت و ساز در محل است.
   در بسیاری از موارد ، استفاده از سازه های پیش ساخته در مقایسه با ساخت و ساز به روش سنتی، کمتر از نیمی از زمان مورد نیاز را می گیرد و این به این دلیل است که  برنامه ریزی ها بهتر از قبل انجام شده ، نیاز بالا به نیاز های آبی و خاکی کمتر از قبل شده ، میزان تاخیر در برنامه ریزی پیمانکاران مستقل کمتر شده  و ساخت و ساز سریعتر شده است.زیرا می توان چندین قطعه را به طور همزمان نصب نمایند.
   کاهش چشمگیر زمان ساخت سازه ها به شرکت های ساختمانی فعال این امکان را می دهند که چندین پروژه را به طور هم زمان انجام دهند ، به این ترتیب به کسب و کارها اجازه می دهد تا به جای اینکه تمام تمرکز و منابع خود را روی یک یا چند پروژه همزمان بگذارند ،  چندین پروژه را اجرا کنند.
  • ایمنی

از آنجا که سازه های تولیدی با استفاده از مواد خشک و در یک محیط تحت کنترل شده ایجاد می شوند ، خطرات و مشکلات کمتری نظیر مشکلات ناشی از رطوبت ، خطرات  زیست محیطی و آلودگی وجود دارد. 
   این یعنی اطمینان کامل از عدم وجود خطرات بهداشتی و زیست محیطی برای افراد حاظر در محل ساخت و ساز و همچنین کاربران نهایی این محصولات. همچنین کاهش مخاطراتی جانی و مالی که ممکن است بر اساس اتفاقات کار  در یک محیط ساخت و ساز به وجود آید. فرایندها و رویه های سختگیرانه در محیط کارخانه وجود دارد که  باعث می شود کارگران مجموعه از آسیب در امان باشند.
  • نتیجه نهایی

   با ادامه محبوبیت سازه های پیش ساخته ، افراد زیادی تمایل پیدا خواهند کرد تا از این مصالح استفاده کنند.
   مشتریانی که این گزینه را انتخاب می کنند می توانند از روش ها و تکنولوژی هایی که باعث بالا رفتن کیفیت بالای مصالح تولیدی، سرعت بالای تولید و استفاده ، مقرون به صرفه بودن و سازگاری با محیط زیست بهره مند شوند. علاوه بر این ، شرکت های ساختمانی ممکن است به زودی سرمایه گذاری خود را در این بخش افزایش دهند ، و از تجارت این مصالح بهره مند شوند.
   استفاده از سازه های پیش ساخته ثابت کرده است که گزینه ای بسیار مناسبی است که با پیشرفت خود می تواند دوران درخشانی را در عرصه ساخت و ساز به وجود آورد.
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*