معرفی فناوری سازه های پیش ساخته یا مودولار فلزی (LSF)(1)


بهرنگ دیلمقانی تیر ۱۷, ۱۴۰۰ 14 دقیقه مطالعه
iOS 14

منشأ و تاریخچه سازه های پیش ساخته یا مودولار فلزی (LSF)

   سازه های پیش ساخته یا مودولار فلزی (LSF) تشکیل شده از فولادی جدار نازک در سال ۱۸۵۰ ،اول در ایالات متحده و سپس در کشور انگلیس به کار گرفته شد.
مجموعه قوانینی که آمریکای شمالی در دهه ۴۰ قرن بیستم و در مورد LSF اعمال کرد را می توان اولین مقدمات پیدایش LSF نوین دانست.
   مهمترین انگیزه پیدایش و استفاده از LSF در دهه ۸۰ ،ممنوعیت قطع درختان قدیمی از جنگل های منطقه بود.
   این ممنوعیت هم باعث کاهش کیفیت چوب تولیدی و مصرفی در ساخت و ساز شد و هم باعث به وجود آمدن نوسانات بزرگی در قیمت این ماده اولیه شد.
   در پس از مدتی، میزان تقاضا چوب برای استفاده در ساخت و ساز در عرض چند ماه به طور قابل توجهی افزایش یافت که باعث شد بسیاری از سازندگان به استفاده فوری و جایگزینی فلزات  روی بیاورند.
   پس از این اتفاق و سرعت بالای استفاده از فلزات به جای چوب و عدم مطالعات کافی در این زمینه و به طبع کیفیت پایین فلزات مصرفی به دلیل تولید سریع برای جبارن کاستی بازار ، انجمن های متشکل از تکنسین ها و سازندگان ایجاد شدند تا بهترین روش را برای رفع این موارد پیدا کنند که این باعث شد اهمیت استفاده از تکنولوژی LSF  مورد توجه قرار گیرد.

   امروزه استفاده از سازه های پیش ساخته یا مودولار فلزی (LSF) بسیار ساده تر از سال های پیش می باشد.

   با توجه به پیشرفت تکنولوژی،این سیستم مدام در حال توسعه و پیشرفت است و عمدتا توسط کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده آمریکا ، ژاپن ، استرالیا ، نیوزیلند ، انگلستان ، اروپای شمالی استفاده می شود.
   امروزه بسیاری از کشورها شروع به استفاده از  این سازه های پیش ساخته یا مودولار فلزی (LSF) کرده اند ، حتی کشورهایی که تجربه کمی در این زمینه دارند مثل کشور برزیل.
   امروزه و  در سراسر اروپا سازوکار هایی به وجود آمده اند که این سیستم را به عنوان یک سیستم استاندارد و نوین پذیرفته اند.

ما واقعاً معتقدیم که این نوع ساخت و ساز از نظر ساختاری متعلق به آینده خواهد بود.

Light steel framing

“L” – Light

سبک سازی ، نشانگر وزن کم عناصر فولادی است

“S” – Steel

کلمه Steel نشان دهنده ماده اولیه استفاده شده در سازه ، یعنی فولاد است.

“F” – Frame

یعنی قاب ،این کلمه همچنین به فرایندهایی که برای اتصال عناصر ساختاری فوق الذکر ، ساختار استفاده می شود ، اشاره دارد.

هدف از استفاده از تکنواوژی (LSF)

   هدف عمده و اصلی از فناوری LSF در صنعت ساخت و ساز کاهش وزن ساختمان و به طبع سبک سازی سازه است.
   از آن جایی که ایران بر روی کمربند فعال زمین لرزه واقع شده است لذا سبک سازی به روش های قدیمی دیگر کاربردی ندارند،لذا نیاز به استفاده از تکنولوژی های به روز و نوین همچون LSF روز به روز به چشم می خورد.
   سازه LSF یک سیستم پیش ساخته ساختمانی است که طی دو دهه اخیر در بسیاری ازکشور های جهان برای تولید انبوه مسکن به کار رفته است.
   سازه LSF از مقاطع فولادی با جدار نازک تشکیل شده که این مقاطع با انجام عملیات نورد سرد و با استفاده از ورق نازک فولادی ساخته می شود.

   از مزایای زیاد این سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیش ساخته بودن
  • کاهش زمان مونتاژ و بهربرداری
  • دوستدار محیط زیست
  • مقاومت مناسب در برابر لرزه
  • ارزان بودن

   با توجه به این که در کشور ما قسمت عمده ای از ورق های تولیدی دارای ضخامت ۲ تا ۶ میلی متر بوده، قابلیت مصرف آن ها محدود می باشد که البته به دلیل وجود تکنولوژی نورد سرد در کشور؛ امکان تولید صنعتی سازه های LSF وجود دارد.

در صورت انجام اطلاع رسانی، حمایت،مطالعات بومی و… در جهت پیشبرد تولید و مصرف بیشتر از این سازه ها، می توان گفت آینده ساخت و ساز در کشور رو به پیشرفتی عظیم خواهد رفت.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*